RTSH 24 Live

Teknologji

Sony akoma prodhon PlayStation 4, mësohet arsyeja

Sony akoma prodhon PlayStation 4, mësohet arsyeja

Kompania Sony ka konfirmuar për Bloomberg se akoma prodhon konzolën PlayStation 4, pavarësisht që prej kohësh ka dalë në treg

Makinat që hyjnë në Shqipëri për tregëti jo më të vjetra se 15 vjet

Makinat që hyjnë në Shqipëri për tregëti jo më të vjetra se 15 vjet

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor ndryshoi rregullat për importin e makinave. Sipas këtyre regullave makinat që

Planeti Tokë më i nxehtë se kurrë/ Oqeanet thithën nxehtësi sa 7 bomba atomike që shpërthejnë çdo sekondë

Planeti Tokë më i nxehtë se kurrë/ Oqeanet thithën nxehtësi sa 7 bomba atomike që shpërthejnë çdo sekondë

Një kompani ka prezantuar dronin e ri “tmerrues” me armë që mund të bartë snajper dhe pushkë sulSipas medieve të huaja,

E mbani mend objektin e çuditshëm në Hënë? Tanimë është publikuar një pamje më e qartë e tij

E mbani mend objektin e çuditshëm në Hënë? Tanimë është publikuar një pamje më e qartë e tij

Në dhjetor të vitit të kaluar, një gazetar nga portali Spacenews, i cili ndjek misionin e roverit kinez Yutu 2 në Hënë, njoftoi

“Volkswagen”-i synon të dyfishojë shitjet e makinave elektrike në Kinë sivjet

“Volkswagen”-i synon të dyfishojë shitjet e makinave elektrike në Kinë sivjet

Kompania gjermane e prodhimit të automjeteve “Volkswagen” tha se mund të dyfishojë shitjet e makinave të saj me bateri elektrike

Olimpiada Dimërore : Qendra e telekomit mbështetet në teknologjitë 5G dhe VR

Olimpiada Dimërore : Qendra e telekomit mbështetet në teknologjitë 5G dhe VR

Inxhinierët e Lojërave Olimpike Dimërore të Pekinit 2022 kanë ngritur një qendër telekomi për të mbështetur shërbimet

Samsung Electronics lançon Freestyle, një projektor për t’u argëtuar kudo që të jeni

Samsung Electronics lançon Freestyle, një projektor për t’u argëtuar kudo që të jeni

Teknologjia e parë në llojin e vet që ofron shikim dhe argëtim optimal në një formë kompakte, përmban aftësitë

Prioritet dhe vemendje  industrisë fotovoltaike për periudhën 2021-2025

Prioritet dhe vemendje  industrisë fotovoltaike për periudhën 2021-2025

   Zhvillimi i   industrise  fotovoltaike inteligjente për periudhën 2021 deri në 2025 eshte nje nder prioritetet e Kines, e cila

Sonda hënore  zbulon  ujin në sipërfaqen e Hënës

Sonda hënore  zbulon  ujin në sipërfaqen e Hënës

Shkencëtarët kinezë publikuan rezultatet e zbulimit në vend të sinjaleve të ujit në Hënë, nga zbritësi hënor

Metodë e re për të monitoruar lëkundjet sizmike me fibra optike

Metodë e re për të monitoruar lëkundjet sizmike me fibra optike

Një ekip kërkimor nga Akademia e Inovacionit për Shkencën dhe Teknologjinë e Matjes Precize, e lidhur me Akademinë kinezë të

“Cenohet privatësia e përdoruesve”, Franca gjobit me 210 milionë euro Google dhe Facebook!

“Cenohet privatësia e përdoruesve”, Franca gjobit me 210 milionë euro Google dhe Facebook!

Google dhe Facebook janë gjobitur me 210 milionë për cenimin e privatësisë së përdoruesve nga kompanitë franceze. CNIL tha

Asus prezantoi një laptop OLED të palosshëm 17 inç

Asus prezantoi një laptop OLED të palosshëm 17 inç

Gjithnjë e më shumë kompani po zgjedhin të prodhojnë pajisje me ekrane të palosshme dhe rezultatet në botën e kompjuterëve

Shkencëtarët gjejnë pika të ftohta nën koren e Tokës

Shkencëtarët gjejnë pika të ftohta nën koren e Tokës

Pikat e nxehta që krijuan ishujt vullkanikë si ato të Hawait, Islandës dhe ishujve Galapagos shpesh mund të rezultojnë çuditërisht

Teleskopi FAST  zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Teleskopi FAST  zbulon një fushë magnetike koherente ndëryjore

Duke përdorur radioteleskopin sferik me diametër pesëqind metra (FAST), i quajtur gjithashtu si "Syri qiellor i Kinës", shkencëtarët

Hapet tuneli më i gjatë nënujor në Kinë

Hapet tuneli më i gjatë nënujor në Kinë

Pasi zgjati gati katër vite për t’u ndërtuar, është hapur, më në fund, tuneli më i gjatë nënujor në

E pabesueshme/ BMW nxjerr makinën që ndërron ngjyrë

E pabesueshme/ BMW nxjerr makinën që ndërron ngjyrë

Nuk mund të vendosni për ngjyrën e makinës suaj të ardhshme? Epo, BMW ka gjetur zgjidhjen falë teknologjisë iX Flow tërësisht

SHBA, disa kompani pranojnë kërkesën e qeverisë për të shtyrë përdorimin e shërbimeve të teknologjisë 5G

SHBA, disa kompani pranojnë kërkesën e qeverisë për të shtyrë përdorimin e shërbimeve të teknologjisë 5G

  Dy nga kompanitë më të mëdha telefonike amerikane kanë rënë dakord me kërkesën e qeverisë për të

Apple, kompania e parë që ka kapur vlerën e 3 trilion dollarëve në bursë

Apple, kompania e parë që ka kapur vlerën e 3 trilion dollarëve në bursë

Gjigandi amerikan i teknologjisë Apple është bërë kompania e parë që ka kapur vlerën e 3 trilion dollarëve në tregun

Viti i Ri, tre astronautët kinezë zhvillojnë bisedë hapësirë-Tokë me studentët

Viti i Ri, tre astronautët kinezë zhvillojnë bisedë hapësirë-Tokë me studentët

Tre astronautët kinezë të misionit “Shenzhou-13” që ndodhen në stacionin hapësinor të Kinës, zhvilluan një

Seritë iPhone 14 do të kthehen tek skanerët e shenjave të gishtërinjve

Seritë iPhone 14 do të kthehen tek skanerët e shenjave të gishtërinjve

Seritë iPhone 13 janë në tre prej tre muajsh tashmë dhe raportimet për gjeneratën e ardhshme kanë filluar tashmë. iPhone

Shkencëtarët projektojnë “pjatën fluturuese” që do të mund të rrijë pezull mbi Hënë

Shkencëtarët projektojnë “pjatën fluturuese” që do të mund të rrijë pezull mbi Hënë

Instituti i Teknologjisë të Universitetit të Massachusetts (MIT) ka projektuar një rover të vogël që i ngjan një “disku

Ekuipazhi kinez Shenzhou XIII nis ecjen e dytë në hapësirë

Ekuipazhi kinez Shenzhou XIII nis ecjen e dytë në hapësirë

  Ekuipazhi i misionit të Kinës Shenzhou XIII filloi aktivitetin e dytë ekstravetural, ose shëtitjen në hapësirë, të

Hekurudhë me shpejtësi 600 km/h 

Hekurudhë me shpejtësi 600 km/h 

Administrata Kombëtare e Hekurudhave e Kinës shpalli të enjten një plan teknologjie dhe inovacioni për periudhën e planit të 14-të

Teleskopi James Webb, gati për në hapsirë

Teleskopi James Webb, gati për në hapsirë

Teleskopi hapësinor James Webb me vlerë 10 miliard dollarë do të lëshohet nëpërmjet një rakete nga Guajana Franceze. Projekti