RTSH 24 Live

Sociale

Pushimet nga puna dhe vjetërsia në pune, institucionet publike nuk do bëjnë rekurse

Pushimet nga puna dhe vjetërsia në pune, institucionet publike nuk do bëjnë rekurse

Institucionet publike nuk do të bëjnë më rekurse në Gjykatën e Lartë për paditë e bëra lidhur me pushimet nga puna

Tirana, Kryeqyteti Europian Rinisë, të rinjtë të aplikojnë deri në 28 janar për t’u bërë pjesë e aktiviteteve

Tirana, Kryeqyteti Europian Rinisë, të rinjtë të aplikojnë deri në 28 janar për t’u bërë pjesë e aktiviteteve

Këtë vit Tirana është kryeqyteti Europian Rinisë. Nuk bëhet fjalë vetëm për një titull, por për mundësi

Urgjencat e natës tek fëmijët, mjekët: Jo vizita në spital por në 4 qendra shëndetësore 24 orëshe

Urgjencat e natës tek fëmijët, mjekët: Jo vizita në spital por në 4 qendra shëndetësore 24 orëshe

Qarkullimi i dëndur i varianteve të virusit Covid 19 si dhe virusi i gripit sezonal ka shtuar shumë numrin e fëmijëve të infektuar.

UNICEF: Qeveria shqiptare rriti shpenzimet publike për arsimin, shëndetin dhe mbrojtjen sociale të fëmijëve

UNICEF: Qeveria shqiptare rriti shpenzimet publike për arsimin, shëndetin dhe mbrojtjen sociale të fëmijëve

 Arsimi, Mbrojtja Sociale dhe Shëndetësia përbëjnë komponentët më të mëdhenj të shpenzimeve publike në

Fier, fermerët e luleshtrydhes në protestë

Fier, fermerët e luleshtrydhes në protestë

Rreth 60 fermerë të serave në Frakull e Kafaraj, të dëmtuar nga përmbytjet e 12 dhjetorit nga lumi Vjosë, i janë kthyer sot

Gati urgjenca dhe blloku kirurgjikal në Spitalin Rajonal të Kukësit

Gati urgjenca dhe blloku kirurgjikal në Spitalin Rajonal të Kukësit

Urgjenca e re dhe blloku i ri kirurgjikal në Spitalin Rajonal të Kukësit janë tashmë gati për të pritur pacientët me standarde

Nis së shpejti puna për restaurimin e Teatrit të Kukullave

Nis së shpejti puna për restaurimin e Teatrit të Kukullave

Godina historike e Teatrit të Kukullave në Tiranë, një nga vendet më të dashura për rgëtimin e fëmijëve,  do

Covid 19, Kuli: Jo mbyllje shkollave për situatën !

Covid 19, Kuli: Jo mbyllje shkollave për situatën !

Rreth 3,5% e nxënësve në rang vendi munguan për shkaqe të ndryshme javën që kaloi në shkolla ku peshën kryesore e zunë

Shkodër, banorët e Postribës protestojnë për ujin

Shkodër, banorët e Postribës protestojnë për ujin

Banorët e Postribës protestuan sot përpara ndërmarrjes së ujësjellësit në Shkodër për sa i përket ujit të

Rindërtimi, hyn në fazën e fundit edhe lagjja e re me 74 banesa në Ndroq

Rindërtimi, hyn në fazën e fundit edhe lagjja e re me 74 banesa në Ndroq

Një lagje e re, e ngritur nga themelet është ajo e Ndroqit, e cila tashmë ka hyrë në fazën e fundit e së shpejti familjet

72 vjeçari nga Lushnja që vijon e nxjerr jetesën mbi kalë

72 vjeçari nga Lushnja që vijon e nxjerr jetesën mbi kalë

72- vjeçari nga Lushnja ka 50 vjet qe bën tregti duke lëvizur mbi kalë. Ruzhdi Toska, në moshën 20 vjecare ka nisur të punoj

Manastirliu: Standard i ri shërbimi për fëmijët me aftësi ndryshe

Manastirliu: Standard i ri shërbimi për fëmijët me aftësi ndryshe

Fëmijët me aftësi ndryshe, shumë shpejt do të marrin shërbime të specializuara në Qendrën e Re Kombëtare Terapeutike

Vlorë, kontrolle për certifikatën e vaksinimit

Vlorë, kontrolle për certifikatën e vaksinimit

Vetëm në dy ditët e para nga hyrja në fuqi e detyrimit për t'u paraqitur në punë me certifikatë vaksinimi, Inspektoriati

Përurohet Pallati i ri i Sportit të lojërave me dorë “Farie Hoti”

Përurohet Pallati i ri i Sportit të lojërave me dorë “Farie Hoti”

Sportistët e Klubit Sportiv Tirana kanë mundësinë të stërviten në një sallë bashkëkohore dhe me standarde të

Festohet dita e "Ujit të bekuar"

Festohet dita e "Ujit të bekuar"

Ashtu sikurse ndodh çdo vit, më 6 janar hedhja e kryqit mblodhi qindra qytetarë pranë urës së Goricës në Berat. Një

Rama : Sistem i ri i pagave për mjekët!

Rama : Sistem i ri i pagave për mjekët!

Autonomia spitalore do të sjelli edhe aplikimin e një sisstemi të ri pagash. Gjatë përurimit të godinës së pediatrisë

Rama-Manastirliu në Pediatrinë e re në QSUT: Kapitull të ri për shërbimet shëndetësore

Rama-Manastirliu në Pediatrinë e re në QSUT: Kapitull të ri për shërbimet shëndetësore

Kryeministri Rama sëbashku me Ministren e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ishin te pranishem ne inagurimin e Pediatrise

Fluks pacientësh në pediatrinë e Fierit

Fluks pacientësh në pediatrinë e Fierit

Urgjenca e spitalit Fier dhe shërbimi i pediatrisë po përballet me fluks pacientësh. Rreth 110 fëmijë në 24 orë kanë

Rikthehen kufizimet, ndalohet qarkullimi i mjeteve të tonazhit të rëndë në qytet gjatë ditës

Rikthehen kufizimet, ndalohet qarkullimi i mjeteve të tonazhit të rëndë në qytet gjatë ditës

Bashkia e Tiranës rikthen masat kufizuese për mjetet e tonazhit të rëndë në kryeqytet. Përmes një udhëzimi që synon

COVID-19, 3 certifikatat në platformën e-Albania

COVID-19, 3 certifikatat në platformën e-Albania

Nga sot qytetarët mund të marrin edhe 3 shërbime të reja në platformën e-Albania lidhur me COVID-19. Qytetarët mund të aplikojnë

Rindërtimi i konviktit të Fakultetit të Mjekësisë në Tiranë, kushte më të mira për studentët

Rindërtimi i konviktit të Fakultetit të Mjekësisë në Tiranë, kushte më të mira për studentët

Godinat e konviktit të studentëve të Fakultetit të Mjekësisë, Tiranë janë rindërtuar me kushte më të mira

Riparohet segmenti Kavajë-Rrogozhinë

Riparohet segmenti Kavajë-Rrogozhinë

Përgjatë aksit rrugor Kavajë-Rogozhinë është bërë riparimi i shtresave asfaltike  duke lehtësuar ndjeshëm

Aplikimi për strehim social, falas përmes e-Albania

Aplikimi për strehim social, falas përmes e-Albania

Të gjithë qytetarët e interesuar për strehimin social mund të aplikojnë përmes portalit qeveritar e-Albania. Aplikimi për

Materniteti i ri i Beratit, tjetër zotim i mbajtur, kryeministri Rama nxjerr pamjet

Materniteti i ri i Beratit, tjetër zotim i mbajtur, kryeministri Rama nxjerr pamjet

Në Berat ka marrë jetë një tjetër investim i qeverisë shqiptare në rrugën pa kthim të transformimit të sistemit