RTSH 24 Live

Lifestyle

Portreti i famshëm i Marilyn Monroe shitet në ankand për 195 milionë dollarë

Portreti i famshëm i Marilyn Monroe shitet në ankand për 195 milionë dollarë

Piktura me portretin e famshëm të Marilyn Monroe, i vitit 1964, është shitur në ankand për 195 milionë dollarë, duke vendosur

Will Smith përjashtohet nga Oscars për 10 vjet

Will Smith përjashtohet nga Oscars për 10 vjet

Will Smith është përjashtuar nga gala e Oscars dhe ngjarje të tjera të Akademisë për 10 vjet pasi aktori amerikan goditi komik

Will Smith kërkon falje publike për sulmin që i bëri komedianit në Oscar: Dola nga vetja dhe gabova, ndihem i turpëruar

Will Smith kërkon falje publike për sulmin që i bëri komedianit në Oscar: Dola nga vetja dhe gabova, ndihem i turpëruar

Ceremonia e ndarjes së çmimeve “Oscar”, u kthye në qendër të vëmendjes të botës, pas goditjes që i bëri

Aktori i famshëm Will Smith qëllon me shuplakë komedianin në eventin e Oscar (VIDEO)

Aktori i famshëm Will Smith qëllon me shuplakë komedianin në eventin e Oscar (VIDEO)

Aktori i njohur Will Smith nuk e ka marrë me nota humori një batutë të bërë nga komediani Chris Rock, i cili po prezantonte gjatë

Shkencëtarët shpikin këmishën për personat që kanë probleme me zemrën

Shkencëtarët shpikin këmishën për personat që kanë probleme me zemrën

Skencëtarët kanë krijuar një “pëlhurë akustike” e cila mund të zbulojë rrahjet e zemrës suaj. Sipas mediave

Porsche 911 Turbo e verdhë duket e mrekullueshme

Porsche 911 Turbo e verdhë duket e mrekullueshme

Megjithesen nuk është një model “i vërtetë” 911 GT, syri me më pak përvojë mund ta gjejë atë ndryshe

Pas dy vitesh pandemi, Google rikthen punonjësit në zyra

Pas dy vitesh pandemi, Google rikthen punonjësit në zyra

Pas dy vitesh punë nga shtëpia, punonjësit e Google në SHBA do të rikthehen në zyra më 4 Prill. Google së bashku me gjigantët

 Problem i (pa)shmangshëm, studimi i ri për ndryshimet klimatike më shqetësuesi deri tani

Problem i (pa)shmangshëm, studimi i ri për ndryshimet klimatike më shqetësuesi deri tani

Një raport i ri mbi ndikimet e ndryshimeve klimatike ka të ngjarë të jetë vlerësimi më shqetësues deri më

Snapchat lejon përdoruesit të ndryshojnë emrin FEBRUARY 18, 2022  GALILEO

Snapchat lejon përdoruesit të ndryshojnë emrin FEBRUARY 18, 2022 GALILEO

Aplikacioni Snapchat do të sjellë së shpejti një funksionalitet të kërkuar nga të gjithë përdoruesit: një mënyrë

A janë të vetëdijshëm njerëzit që ndodhen në gjendje kome?

A janë të vetëdijshëm njerëzit që ndodhen në gjendje kome?

Të dështosh të testosh vetëdijen duke përdorur teknologji si fMRI, do të thotë të privosh dhjetëra mijëra pacientë

“Jahti fluturues” do të bëhet realitet në vitin 2023

“Jahti fluturues” do të bëhet realitet në vitin 2023

Nëse mendoni se i keni parë të gjitha kur bëhet fjalë për konceptet unike të varkave dhe super jahteve, mendoni përsëri

Spiegel: E ardhmja e mediave sociale do të jetë si TikTok-u

Spiegel: E ardhmja e mediave sociale do të jetë si TikTok-u

Të gjithë e dimë se Snapchat shpiku formatin Stories për të ndarë foto dhe video që zhduken. Kompania, së bashku me Facebook,

Helmet paralizuese të botoksit mund të shpërndahen edhe në pjesë të tjera të trupit

Helmet paralizuese të botoksit mund të shpërndahen edhe në pjesë të tjera të trupit

Helmet paralizuese brenda botoskit mundet të udhëtojnë brenda pjesëve të tjera të trupit tuaj, ka bërë të ditur një

Udhëtimi në kohë: Nga mitologjia e lashtë, tek shkenca moderne

Udhëtimi në kohë: Nga mitologjia e lashtë, tek shkenca moderne

Udhëtimi në kohë dhe “makinat e udhëtimit në kohë”, kanë qenë prej dekadash një temë e fantashkencës

Biznesmeni milioner vozit mbi 400 km/h në autostradë, reagon policia gjermane

Biznesmeni milioner vozit mbi 400 km/h në autostradë, reagon policia gjermane

Policia gjermane ka nisur një hetim kundër multimilionerit çek Radim Passer, i cili voziti 417 km/h në autostradën gjermane dhe më

Arrin “varianti Frankenstein”, bashkohen Omicron dhe Delta

Arrin “varianti Frankenstein”, bashkohen Omicron dhe Delta

Omicron definitivisht nuk do të jetë version i fundit i koronavirusit, lajmërojnë shkencëtarët. Çdo infeksion i jep virusit

Publikohet studimi; Varianti Omicron rezulton varianti më rezistent i Sars-Cov-12 në lëkurë

Publikohet studimi; Varianti Omicron rezulton varianti më rezistent i Sars-Cov-12 në lëkurë

Në një studim të fundit, studiuesit japonezë raportojnë se varianti Omicron, ka stabilitet më të lartë mjedisor se variantet

Fotot e rrjedhura tregojnë dizajnin e ri të Tesla Cybertruck

Fotot e rrjedhura tregojnë dizajnin e ri të Tesla Cybertruck

Disa foto të reja u zbuluan gjatë fundjavës së Tesla Cybertruck, duke na dhënë një vështrim më të afërt të

Rrjeti social Instagram mund të bëhet me pagesë

Rrjeti social Instagram mund të bëhet me pagesë

A do të paguanit për të parë foto dhe video në Instagram? Pronari i platformës mendon që edhe mund ta bëni. Meta, kompania

Pse po i rrit çmimet Netflix?

Pse po i rrit çmimet Netflix?

Netflix ka vendosur që gjatë ditës së enjte t’i raportojë fitimet e tremujorit të katërt të vitit 2021. Në mënyrë

Këto pritet të jenë 5 profesionet më të kërkuara në sferën e teknologjisë në vitin 2022

Këto pritet të jenë 5 profesionet më të kërkuara në sferën e teknologjisë në vitin 2022

Ndonëse virusi COVID – 19 pamundësoi lëvizjen e lirë në tërë botën dhe solli pasoja në sfera të ndryshme,

Hapet tuneli më i gjatë nënujor në Kinë

Hapet tuneli më i gjatë nënujor në Kinë

Pasi zgjati gati katër vite për t’u ndërtuar, është hapur, më në fund, tuneli më i gjatë nënujor në

Distanca e ndalimit të makinës: A ka ndonjë ndryshim midis automjeteve elektrike dhe atyre me benzinë apo naftë?

Distanca e ndalimit të makinës: A ka ndonjë ndryshim midis automjeteve elektrike dhe atyre me benzinë apo naftë?

Automjetet e rënda elektrike duhet të shpërndajnë më shumë energji kinetike, por, nga ana tjetër, qendra e ulët e gravitetit

Nis hetimi për veturat e Teslas që lejojnë lojëra në ekranin qendror

Nis hetimi për veturat e Teslas që lejojnë lojëra në ekranin qendror

Agjencia Amerikane e Sigurisë në Trafik (NHTSA) njoftoi se ka hapur një hetim zyrtar për 580 mijë vetura “Tesla” të shitura