RTSH 24 Live

Kuriozitete

Gjetjet e reja arkeologjike në Tibet tregojnë aktivitetet parahistorike njerëzore

Gjetjet e reja arkeologjike në Tibet tregojnë aktivitetet parahistorike njerëzore

Administrata Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore të Kinës publikoi gjetjet më të fundit arkeologjike në Rajonin Autonom të

Çfarë është tërmeti dhe nga çka shkaktohet

Çfarë është tërmeti dhe nga çka shkaktohet

Një tërmet është rezultat i një lëshimi të papritur të energjisë së ruajtur në koren e Tokës që

Planeti Tokë më i nxehtë se kurrë/ Oqeanet thithën nxehtësi sa 7 bomba atomike që shpërthejnë çdo sekondë

Planeti Tokë më i nxehtë se kurrë/ Oqeanet thithën nxehtësi sa 7 bomba atomike që shpërthejnë çdo sekondë

Një kompani ka prezantuar dronin e ri “tmerrues” me armë që mund të bartë snajper dhe pushkë sulSipas medieve të huaja,

E mbani mend objektin e çuditshëm në Hënë? Tanimë është publikuar një pamje më e qartë e tij

E mbani mend objektin e çuditshëm në Hënë? Tanimë është publikuar një pamje më e qartë e tij

Në dhjetor të vitit të kaluar, një gazetar nga portali Spacenews, i cili ndjek misionin e roverit kinez Yutu 2 në Hënë, njoftoi

Shtatë vitet e fundit, më të nxehtit në histori

Shtatë vitet e fundit, më të nxehtit në histori

Shtatë vitet e fundit kanë qenë më të nxehtat në histori, sipas të dhënave të reja nga sistemi satelitor i BE-së.Shërbimi

Shkencëtarët gjejnë pika të ftohta nën koren e Tokës

Shkencëtarët gjejnë pika të ftohta nën koren e Tokës

Pikat e nxehta që krijuan ishujt vullkanikë si ato të Hawait, Islandës dhe ishujve Galapagos shpesh mund të rezultojnë çuditërisht

Klimatologu: Rekordet e nxehtësisë u thyen në të gjithë botën në vitin 2021!

Klimatologu: Rekordet e nxehtësisë u thyen në të gjithë botën në vitin 2021!

Më shumë se 400 stacione meteorologjike në mbarë botën kanë mposhtur rekordet e tyre më të larta të të gjitha kohërave

“Dielli artificial” i Kinës ka arritur temperatura rekorde

“Dielli artificial” i Kinës ka arritur temperatura rekorde

Eksperimenti i energjisë së pastër, i njohur si “dielli artificial”, ka arritur një temperaturë të re rekord. Qëllimi

Çfarë do të ndodhte, nëse të gjithë vullkanet në Tokë do të shpërthenin në të njëjtën kohë?

Çfarë do të ndodhte, nëse të gjithë vullkanet në Tokë do të shpërthenin në të njëjtën kohë?

Në mbarë botën ka rreth 1500 vullkane potencialisht aktive. Megjithatë, për një shkencëtar, një vullkan llogaritet si aktiv

Metroja e Shangait forcon statusin si metroja më e gjatë në botë

Metroja e Shangait forcon statusin si metroja më e gjatë në botë

Me dy linja të reja të metrosë që do të hyjnë në funksion më 30 dhjetor, gjatësia totale e rrjetit të metrosë

Eksperimentet tregojnë se algat mund të mbijetojnë në një mjedis të ngjashëm me Marsin

Eksperimentet tregojnë se algat mund të mbijetojnë në një mjedis të ngjashëm me Marsin

Studiuesit kinezë kanë demonstruar se algat mund të mbijetojnë në një mjedis të ngjashëm me Marsin gjatë katër

Errësira e shkaktuar nga asteroidi vrasës i dinozaurëve ka shuajtur jetën në Tokë për 9 muaj

Errësira e shkaktuar nga asteroidi vrasës i dinozaurëve ka shuajtur jetën në Tokë për 9 muaj

Pas goditjes së asteroidit që zhduku dinozaurët, pjesë të planetit ishin zhytur në errësirë. Vitet pas goditjes së

Coronavirus, Apple vendos mbylljen e disa dyqaneve me pakicë

Coronavirus, Apple vendos mbylljen e disa dyqaneve me pakicë

Apple deklaroi se ka mbyllur dyqanet e tij me pakicë në qytetin e New York-ut, për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19. Megjithatë,

Ky shtet është i pari në botë për konsumimin e alkoolit

Ky shtet është i pari në botë për konsumimin e alkoolit

Australianët janë konsumuesit më të mëdhenj të alkoolit në botë. Këtë e ka treguar një studim i fundit, ku

Kafshët e mëdha u shfarosën nga dora e njeriut 1.5 milion vjet më parë

Kafshët e mëdha u shfarosën nga dora e njeriut 1.5 milion vjet më parë

Ne i kemi shfrytëzuar burimet natyrore në maksimumin e tyre që në fillesat e njerëzimit. Qindra mijëra vite më parë, njeriu

Zbulohet një specie e re orkideje 

Zbulohet një specie e re orkideje 

Studiuesit kinezë kanë zbuluar një specie të re orkideje të rrezikuar në provincën Sichuan të Kinës jugperëndimore,

10 dhetori, dita kur u nda çmimi i parë Nobel

10 dhetori, dita kur u nda çmimi i parë Nobel

Sot kur në të gjithë botën bëhet fushatë për të drejtat e njeriut, bëhen 42 vjet që kur Shën Tereza ka marrë

Befason miliarderi Elon Musk me vendimin e fundit: Çipa në trurin e njerëzve në 2022-shin! Jemi në pritje të miratimit të FDA-së

Befason miliarderi Elon Musk me vendimin e fundit: Çipa në trurin e njerëzve në 2022-shin! Jemi në pritje të miratimit të FDA-së

Bashkëthemeluesi i Neuralink, Elon Musk, befasoi me deklaratën e tij se kompania e neuroteknologjisë planifikon të vendosë çipa në

Asteroidi që do të kalojë shumë pranë Tokës sot: Ja çfarë parashikon NASA

Asteroidi që do të kalojë shumë pranë Tokës sot: Ja çfarë parashikon NASA

Një asteroid masiv i përshkruar si “potencialisht i rrezikshëm” nga NASA do të kalojë orbitën e Tokës.Shkëmbi

Gjendet fosili mbi 100 000-vjeçar i pandave gjigante

Gjendet fosili mbi 100 000-vjeçar i pandave gjigante

Një fosil pande gjigante, që daton mbi 100 000 vjet më parë, është zbuluar në shpellën më të gjatë të

Mjekësia tradicionale edhe për kafshët

Mjekësia tradicionale edhe për kafshët

Një klinikë veterinare, pjesë e Universitetit Bujqësor të Kinës, është afirmuar si një ndër më të preferuarat

Toka po “ndiqet” nga një pjesë e Hënës

Toka po “ndiqet” nga një pjesë e Hënës

Një asteroid afër Tokës i njohur si Kamo`oalewa mund të përbëhet nga një pjesë e humbur e Hënës, thonë shkencëtarët. Kamo`oalewa

Gjenden bizhuteri prej ari në varret antike

Gjenden bizhuteri prej ari në varret antike

Arkeologët zbuluan kohët e fundit gjashtë varre antike dhe një numër objektesh me vlerë në qytetin Xianyang në provincën

Çfarë po ndodh në Groenlandë? Shtresat e akullit dhe ndryshimet klimatike

Çfarë po ndodh në Groenlandë? Shtresat e akullit dhe ndryshimet klimatike

Në Konferencën e OKB-së për Ndryshimet Klimatike, që tashmë i ka përfunduar punimet, pjesëmarrësit shqyrtuan mundësitë