RTSH 24 Live

Kuriozitete

10 Qytetet më të mira në botë për të jetuar  

10 Qytetet më të mira në botë për të jetuar  

Çdo vit, Economist Intelligence Unit publikon indeksin e saj global të qyteteve ku jetohet më mirë në botë . Renditjet përcaktohen

Miliarderi 91-vjeçar divorcohet nga gruaja pas 6 vitesh martesë

Miliarderi 91-vjeçar divorcohet nga gruaja pas 6 vitesh martesë

Bos i medias, miliarderi Rupert Murdoch po divorcohet nga bashkëshortja, Jerry Hall pas gjashtë vitesh martesë. Ky do të jetë divorci i

NASA:  Po krijojmë një ekip për të hetuar fenomenet ajrore të paidentifikuara, të njohura si UFO

NASA: Po krijojmë një ekip për të hetuar fenomenet ajrore të paidentifikuara, të njohura si UFO

NASA ka njoftuar mbi krijimin e një komisioni të pavarur për të studiuar fenomenet ajrore të paidentifikuara ose të njohura më

Skenarët për “fatin” e Tokës pas vitit 2050, parashikimet e shkencëtarëve

Skenarët për “fatin” e Tokës pas vitit 2050, parashikimet e shkencëtarëve

A do të jetë në gjendje njerëzimi të arrijë zero emetime të gazeve serrë deri në vitin 2050 ? Cili do të jetë

Shkenca e di si të ngadalësojë plakjen e njeriut, zbulimi testohet te minjtë dhe rezulton i efektshëm

Shkenca e di si të ngadalësojë plakjen e njeriut, zbulimi testohet te minjtë dhe rezulton i efektshëm

Në laboratorin e biologut molekular David Sinclair në Harvard, minjtë e vjetër po bëhen sërish të rinj. Duke përdorur proteina

Shkencëtarët kinezë propozojnë kërkimin e planetëve fqinjë të banueshëm

Shkencëtarët kinezë propozojnë kërkimin e planetëve fqinjë të banueshëm

Shkencëtarët kinezë kanë propozuar një projekt hapësinor për të vëzhguar qiellin përmes një teleskopi hapësinor,

Zbulimi në një shpellë në Azinë Veriore mund të tregojë më shumë rreth misterit më të madh të evolucionit njerëzor

Zbulimi në një shpellë në Azinë Veriore mund të tregojë më shumë rreth misterit më të madh të evolucionit njerëzor

Një dhëmb i zbuluar në një shpellë të largët në Laos, një vend i Azisë Juglindore, po ndihmon për të

Eksperiencë unike për pasagjerët, Gjermania ofron trenin ‘fluturues’

Eksperiencë unike për pasagjerët, Gjermania ofron trenin ‘fluturues’

Udhëtimi me tren është ndër të preferuarit nga pasagjerë, pasi përmes saj shijon pamjet panoramike më të bukura. Të

Eklipsi i plotë hënor, sytë nga qielli për të parë ‘Hënën e përgjakur’

Eklipsi i plotë hënor, sytë nga qielli për të parë ‘Hënën e përgjakur’

Një nga pamjet më mahnitëse të planetit tonë do të shfaqet në qiell, ‘Hëna e përgjakur’. Në eklipsin

Gjendet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më  parë

Gjendet fosili i një zvarraniku të ri detar që daton 244 milion vite më  parë

Shkencëtarët kinezë kanë zbuluar një fosil të një specie të re zvarranikësh detarë të njohur si “pachypleurosaur”,

Shkencëtarët më në fund e dinë se çfarë shkaktoi katastrofën më të madhe klimatike në histori

Shkencëtarët më në fund e dinë se çfarë shkaktoi katastrofën më të madhe klimatike në histori

Shkencëtarët besojnë se më në fund kanë zbuluar shkaktarin e katastrofës më të madhe klimatike në botë, bëhet

Publikohet fotografia e parë e vrimës së zezë në mes të galaktikës sonë

Publikohet fotografia e parë e vrimës së zezë në mes të galaktikës sonë

Vrima e zezë gjigante që jeton në qendër të galaktikës sonë, është fotografuar për herë të parë. I

NASA flet për një tërmet përbindësh në Mars, më i madhi i regjistruar ndonjëherë

NASA flet për një tërmet përbindësh në Mars, më i madhi i regjistruar ndonjëherë

NASA ka zbuluar tërmetin më të madh të regjistruar ndonjëherë në një planet tjetër – një lëkundje me

Rruga e re më e gjatë e fluturimit në botë mund të thyej rekordin prej 10.000 mijë miljesh

Rruga e re më e gjatë e fluturimit në botë mund të thyej rekordin prej 10.000 mijë miljesh

Cathay Pacific mund të jetë gati të kryejë fluturimin më të gjatë tregtar në botë duke ridrejtuar shërbimin e tij

Shkencëtarët shpikin këmishën për personat që kanë probleme me zemrën

Shkencëtarët shpikin këmishën për personat që kanë probleme me zemrën

Skencëtarët kanë krijuar një “pëlhurë akustike” e cila mund të zbulojë rrahjet e zemrës suaj. Sipas mediave

Gjendet Basilosaurus, paraardhësi 36 milionë vjeçar i balenave të sotme

Gjendet Basilosaurus, paraardhësi 36 milionë vjeçar i balenave të sotme

Mbetjet e një grabitqari detar që ka jetuar 36 milionë vjet më parë  janë gjetur së fundmi në Peru. Ai mendohet se

Mbretëresha Elizabeth do ta bëjë kështjellën Windsor shtëpinë e saj të përhershme

Mbretëresha Elizabeth do ta bëjë kështjellën Windsor shtëpinë e saj të përhershme

Mbretëresha Elizabeth nuk do të jetojë më në Pallatin Buckingham. Monarkja 95-vjeçare dhe burri i saj i ndjerë, Princi Philip

​Për herë të parë, një planet i ngjashëm me Tatooine është zbuluar nëpërmjet një ylli që lëkundet

​Për herë të parë, një planet i ngjashëm me Tatooine është zbuluar nëpërmjet një ylli që lëkundet

Jo të gjitha sistemet planetare janë njësoj. Atje në galaktikën e madhe dhe të gjerë, janë vërejtur një sërë

Për herë të parë në histori, NASA fotografon supernovën më mbresëlënëse

Për herë të parë në histori, NASA fotografon supernovën më mbresëlënëse

Vetëm dy muaj pas udhëtimit të tij, Eksploruesi i Polarimetrisë Imazherike me rreze X të NASA -s (IXPE) ndau imazhet e para nga hapësira.

Vërtetohet se majmunët që iu nënshtruan eksperimenteve në studimin e Elon Musk, kaluan vuajtje ekstreme

Vërtetohet se majmunët që iu nënshtruan eksperimenteve në studimin e Elon Musk, kaluan vuajtje ekstreme

Kompania e miliarderit botëror Elon Musk, Neurolink, e cila së fundmi njoftoi se po përgatitet të testojë mikroçipe te njerëzit,

Do të hamendeni nga galaktika e sapozbuluar, më e madhja e gjetur ndonjëherë

Do të hamendeni nga galaktika e sapozbuluar, më e madhja e gjetur ndonjëherë

Astronomët sapo kanë hasur në një galaktikë absolutisht gjigante. E fshehur rreth 3 miliardë vite dritë larg, Alcyoneus është

Ekspresi italian bën një ofertë për "pavdekësinë" në UNESCO

Ekspresi italian bën një ofertë për "pavdekësinë" në UNESCO

  Ekspresi italian nuk është thjesht një dozë kafeine: ai është një ritual social dhe kulturor i konsideruar në gadishull

A janë të vetëdijshëm njerëzit që ndodhen në gjendje kome?

A janë të vetëdijshëm njerëzit që ndodhen në gjendje kome?

Të dështosh të testosh vetëdijen duke përdorur teknologji si fMRI, do të thotë të privosh dhjetëra mijëra pacientë

Astronomët zbulojnë planetin e ri që rrotullohet rreth yllit më të afërt me sistemin diellor

Astronomët zbulojnë planetin e ri që rrotullohet rreth yllit më të afërt me sistemin diellor

Astronomët kanë gjetur prova për një planet të ri që rrethon Proxima Centaurin, yllin më të afërt me diellin. Ky planet