RTSH 24 Live

Kulturë

Dy nga muralet e Tiranës renditen në 100 më të mirat e botës për 2021

Dy nga muralet e Tiranës renditen në 100 më të mirat e botës për 2021

Imazhi i një vajze që mban një buqetë me lule në dorë në një nga pallatet e Tiranës dhe ai i një vajze në

Aktori i madh Robert Ndrenika feston 80-vjetorin e lindjes

Aktori i madh Robert Ndrenika feston 80-vjetorin e lindjes

“Artisti i Popullit” dhe mjeshtri i fjalës Robert Ndrenika feston sot 80-vjetorin e lindjes. Robert Ndrenika, artisti me shpirt të madh, është

Ronela Hajati fiton vendin e parë në Festivalin e Këngës

Ronela Hajati fiton vendin e parë në Festivalin e Këngës

Rrugëtimi i Festivalit të Këngës në RTSH i erdhi fundi. Ronela Hajati me këngën “Sekret” është shpallur

Fest' 60 - sonte nata finale e Festivalit të Këngës në RTSH

Fest' 60 - sonte nata finale e Festivalit të Këngës në RTSH

Rrugëtimit të Festivalit të Këngës në RTSH po i vjen fundi. Edhe pak orë na ndajnë nga finalja e madhe e këtij edicioni

Sonte, nata e dytë e Fest'60

Sonte, nata e dytë e Fest'60

Festivali i 60-të i Këngës në RTSH rikthehet të martën në natën e dytë. Organizatorët  kanë rezervuar

Çastet më të bukura të Natës së Parë të Fest' 60

Çastet më të bukura të Natës së Parë të Fest' 60

Nata e parë vazhdon përcjell emocione të forta, me interpretime të këngëtarëve të rinj dhe të njohur. Më poshtë

Nis Fest' 60!

Nis Fest' 60!

Festivali i Këngës në RTSH ka ngritur siparin e tij! Nata e parë, prezantohet nga Xhemi Shehu, Jonida Maliqi, Isli Islami dhe Kelvi Kadilli. Në

Fest 60' nis sonte nata e parë

Fest 60' nis sonte nata e parë

Edhe pak orë na ndajnë nga ngjarja më e madhe e muzikës në Shqipëri. Festivali i Këngës në RTSH fillon sot edicionin

Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar, Syl Kuqi

Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar, Syl Kuqi

Aktori Syl Kuqi, ish-aktor rezident i Teatrit Kombëtar të Kosovës është ndarë nga jeta. Teatri Kombëtar i Kosovës njofton

“Kronikë në gur”, 50 vite nga koha e botimit të parë

“Kronikë në gur”, 50 vite nga koha e botimit të parë

“Kronikë në gur”, ndër romanet e para të shkrimtarit Ismail Kadare shënon 50 vite nga koha e botimit të parë. 50 vjetori

Këngëtari Italian Mikele Zarrilo koncert në Vlorë

Këngëtari Italian Mikele Zarrilo koncert në Vlorë

“Kënga e detit “ e frymëzuar nga kënga me të njëjtin titull,  sjell për herë të parë në teatrin

 75 vite histori arti, liceu ”Jordan Misja” organizon koncert përvjetori

75 vite histori arti, liceu ”Jordan Misja” organizon koncert përvjetori

Liceu Artistik “Jordan Misja” festoi 75 vjetorin e tij. Në kuadër të kësaj historie nxënësit e kësaj shkolle organizuan

 Junior Eurovision Song Contest 2021, prova e parë e Anna Gjebrea

Junior Eurovision Song Contest 2021, prova e parë e Anna Gjebrea

Janë shfaqur me shqiponjën e zezë në jakën e kostumit të bardhë e me flamuj të kuq në duar dhe shumë entuziastë

Në Baoding  do të hapet Muzeu i Paleontogjisë

Në Baoding  do të hapet Muzeu i Paleontogjisë

Një muze i historisë natyrore që fokusohet në paleontologji është në ndërtim e sipër në Baoding, në provincën

Meta pret artisten Anna Stratigò: Ambasadore e kulturës arbëreshe në botë

Meta pret artisten Anna Stratigò: Ambasadore e kulturës arbëreshe në botë

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim artisten Anna Stratigò. Meta e cilësoi atë një ambasadore e vërtetë e kulturës

Arti në zi, shuhet aktorja e njohur shqiptare, Edi Luarasi

Arti në zi, shuhet aktorja e njohur shqiptare, Edi Luarasi

Aktorja e njohur Edi Luarasi, është ndarë nga jeta këtë të premte. Lajmin e ka dhënë profesor, Përparim Kabo, përmes

Dokumentari“Historia Shatku”, Genc Ymeraj: Një fis që ka kontribuar shumë në historinë Shqiptare

Dokumentari“Historia Shatku”, Genc Ymeraj: Një fis që ka kontribuar shumë në historinë Shqiptare

“Historia Shatku”, me autor Genc Ymerajn ishte dokumentari që u promovua mbrëmjen e së martës në Muzeun Historik Kombëtar.

Rikthehet tradita e Natës së Bardhë

Rikthehet tradita e Natës së Bardhë

Ndonëse pandemia i nderpreu për dy vite aktivitetet në ditën e Pavarësisë dhe të Çlirimit, këtë vit Bashkia e

Ndërron jetë balerina e njohur Hueyda El Sayed

Ndërron jetë balerina e njohur Hueyda El Sayed

Bota e spektaklit ka marrë të martën një lajm të rëndë. Është ndarë nga jeta në moshën 46-vjeçare

Përkujtohet Kongresi i Manastirit, unifikoi alfabetin e gjuhës shqipe

Përkujtohet Kongresi i Manastirit, unifikoi alfabetin e gjuhës shqipe

Në Kongresin e Manastirit, që u mbajt nga 14-22 nëntor të vitit 1908 u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Ky kongres vlerësohet si

Margariti: Bashkëpunimi për Butrintin, rrugë e re në menaxhimin e trashëgimisë

Margariti: Bashkëpunimi për Butrintin, rrugë e re në menaxhimin e trashëgimisë

Ministria e Kulturës dhe Fondacioni i Menaxhimit të Butrintit nënshkruan marrëveshjen e administrimit të pasurisë kulturore të

Rikthehet panairi i librit, qytetarët duhet të zbatojnë rregullat kundër Covid-19

Rikthehet panairi i librit, qytetarët duhet të zbatojnë rregullat kundër Covid-19

Një nga evenimentet kryesore të promovimit të dijes çeli edicionin e tij të 24 në Pallatin e Kongreseve. Qytetarët do të

Fondacioni “Muzeu Hebraik Shqiptar”, Margariti: Hap historik për menaxhimin e pasurive kulturore

Fondacioni “Muzeu Hebraik Shqiptar”, Margariti: Hap historik për menaxhimin e pasurive kulturore

Një marrëveshje e nënshkruar mes ministrisë së Kulturës dhe fondacionit shqiptaro-amerikan për zhvillim i hapi rrugë krijimit

Kongresi i Manastirit, kuvendi që bëri kthesë për shqiptarët dhe gjuhën shqipe

Kongresi i Manastirit, kuvendi që bëri kthesë për shqiptarët dhe gjuhën shqipe

113 vjet më parë në Kongresin e Manastirit u unifikua alfabeti i gjuhës shqipe. Kongresi i Manastirit ishte një kongres kombëtar, i