RTSH 24 Live

Greqi

Tërmet 6.5 Rihter në Qipro

Tërmet 6.5 Rihter në Qipro

Një ditë pas tërmetit të fuqishëm në Follorinë, një lëkundje sizmike edhe më e fortë është regjistruar

Kriza energjetike, qeveria greke ndan 400 milionë euro për familjet dhe bizneset

Kriza energjetike, qeveria greke ndan 400 milionë euro për familjet dhe bizneset

Kriza energjetike e paralajmëruar disa muaj më parë, duket se ka prekur tashmë dhe vendin fqinj, Greqinë. Përmes një vendimi

Rinisja e mësimit në Greqi, 14 mijë nxënës dhe mësues rezultojnë të infektuar

Rinisja e mësimit në Greqi, 14 mijë nxënës dhe mësues rezultojnë të infektuar

14 mijë nxënës dhe mësues rezultuan të infektuar me koronavirus, një ditë përpara rinisjes së procesit mësimor

Tërmeti në Greqi, mbyllen shkollat në disa zona

Tërmeti në Greqi, mbyllen shkollat në disa zona

Autoritetet lokale në prefekturën e Follorinës vendosën të mbyllin shkollat dhe kopshtet për ditën e hënë për

Greqia kërkon PCR ose test të shpejtë përpara hyrjes

Greqia kërkon PCR ose test të shpejtë përpara hyrjes

Nga sot, personave që udhëtojnë në Greqi do t’u kërkohet një test negativ të reaksionit zinxhir polimerazë (PCR) ose

COVID-19, Greqia regjistron 35 580 raste të reja dhe 72 vdekje

COVID-19, Greqia regjistron 35 580 raste të reja dhe 72 vdekje

Greqia konfirmoi 35,580 raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit, 32 prej tyre të identifikuar në pikat e hyrjes në vend, njoftoi

Një tërmet i fuqishëm lëkund Kretën

Një tërmet i fuqishëm lëkund Kretën

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5.5 i shkallës Rihter është regjistruar në orët e para të mëngjesit në

Greqi,  dhjetëra migrantë të zhdukur në Egje

Greqi, dhjetëra migrantë të zhdukur në Egje

Roja Bregdetare greke deklaroi se shumë migrantë rezultojnë të zhdukur pas përmbysjes së një varke në detin Egje. “Ka

Papa Francesku vizitë në Greqi

Papa Francesku vizitë në Greqi

Papa Francesku po zhvillon një vizitë historike në Greqi, ku mes të tjerash synohet edhe përmirësimi I marrdhënieve me Kishën

Athina “vishet” kuqezi për Festën e Pavarësisë së Shqipërisë

Athina “vishet” kuqezi për Festën e Pavarësisë së Shqipërisë

Për herë të parë, Athina ka ndezur dritat kuqezi për të përshëndetur festen e shpalljes së Pavarësisë së

"Amnesty International" kritikon Greqinë për gjykimin e punonjësve humanitarë

"Amnesty International" kritikon Greqinë për gjykimin e punonjësve humanitarë

Organizata për mbrojtjen e të drejtave të njeriut "Amnesty International" kritikoi Greqinë të enjten për gjykimin e 24 punonjësve

Greqia forcon masat ndaj të pavaksinuarve, nuk hyn më në punë testi negativ

Greqia forcon masat ndaj të pavaksinuarve, nuk hyn më në punë testi negativ

“Kthejini shpinën frikës dhe çdo sharlatani që për t’u bërë i rëndësishëm tregton injorancën.

Bilanc i zi në Greqi, mbi 8000 të infektuar në 24 orë

Bilanc i zi në Greqi, mbi 8000 të infektuar në 24 orë

Greqia ka shënuar në 24 orët e fundit një nga ditët më të vështira në këto muaj të gjatë pandemie nga

Greqia forcon kufizimet për të pavaksinuarit

Greqia forcon kufizimet për të pavaksinuarit

Personat e pavaksinuar në Greqi do të lejohen të hyjnë në zyrat e qeverisjes vendore, banka, dyqane dhe parukeri vetëm me një

Papandreu drejt rifutjes në politikën aktive

Papandreu drejt rifutjes në politikën aktive

Ish-lideri i partisë së njohur të majtë greke PASOK, Jorgos Papandreu njoftoi kandidaturën e tij për të udhëhequr partinë

Greqia, Egjipti dhe Qiproja greke përsërisin angazhimin e tyre për aleancën trepalëshe

Greqia, Egjipti dhe Qiproja greke përsërisin angazhimin e tyre për aleancën trepalëshe

Në një takim në kryeqytetin grek Athinë, udhëheqësit e Greqisë, Egjiptit dhe administratës qipriote greke përsëritën

Greqi: Rikthimi i ekstremizmit të djathtë

Greqi: Rikthimi i ekstremizmit të djathtë

Para një viti u ndalua partia ekstremiste "Agimi i Artë" dhe drejtues të saj u dënuan me shumë vite heqje lirie. Por tani e djathta ekstreme

GREQI – Moti i keq mbyll të gjitha shërbimet publike

GREQI – Moti i keq mbyll të gjitha shërbimet publike

Ministri i Ndryshimit të Klimës dhe Mbrojtjes Civile, Christos Stylianides deklaroi sot mbylljen e të gjitha shërbimeve publike në Atikë

Mitsotakis: Greqia nuk ka qëllim të hyjë në një garë armatimesh me Turqinë

Mitsotakis: Greqia nuk ka qëllim të hyjë në një garë armatimesh me Turqinë

Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis tha se nuk kishte ndërmend të hynte në një garë të armatimesh me Turqinë. Në

Tërmeti trondit sërish ishullin e Kretës

Tërmeti trondit sërish ishullin e Kretës

Një tërmet i ri me magnitudë 5,4 ballë të shkallës Rihter u regjistrua sot në mëngjes në ishullin e Kretës, sipas

Tërmeti me magnitudë 6.0 tronditi Kretën këtë mëngjes, raportohen të lënduar dhe dëme të shumta materiale

Tërmeti me magnitudë 6.0 tronditi Kretën këtë mëngjes, raportohen të lënduar dhe dëme të shumta materiale

Një tërmet me magnitudë 6.0, goditi ishullin grek të Kretës, në orën 09:17 të mëngjesit, me orën lokale, sipas

OKB,  Mitsotakis: Greqia avokate e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE

OKB, Mitsotakis: Greqia avokate e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE

Greqia ka qenë gjithmonë avokate e integrimit të Ballkanit Perëndimor në BE, deklaroi në OKB kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis. “Greqia

Covid-19, Greqia rekomandon dozën përforcuese për mbi 60-vjeçarët

Covid-19, Greqia rekomandon dozën përforcuese për mbi 60-vjeçarët

Autoritetet shëndetësore greke rekomanduan injektimin e një doze përforcuese të vaksinës antiCOVID-19 për personat mbi 60 vjeç,

Zjarr në një kamp për strehimin e refugjatëve në Greqi

Zjarr në një kamp për strehimin e refugjatëve në Greqi

Një zjarr ka shpërthyer gjatë natës në një kamp për strehimin e emigrantëve në zonën e Vathyt në ishullin