RTSH 24 Live

Filma

Shkodër, përmbyllet edicioni i 5-të i “Ekranit të Artit”

Shkodër, përmbyllet edicioni i 5-të i “Ekranit të Artit”

“La Macchina delle Immagini di Afredo C” një film me regji të Roland Sejkos ka përmbyllur aktivitetet e edicionit të 5-të të

Tronditet bota e kinemasë, ndërron jetë aktori i famshëm, Ray Liotta

Tronditet bota e kinemasë, ndërron jetë aktori i famshëm, Ray Liotta

Aktori i famshëm i filmit “Godfella”, Ray Liotta, është gjetur i pajetë ditën e sotme. Aktori legjendar ndërroi jetë

"The Spark", Erand Sojli çon heroin shqiptar në kinemanë amerikane

"The Spark", Erand Sojli çon heroin shqiptar në kinemanë amerikane

"The Spark" titullohet filmi i sjellë së fundmi nga aktori i njohur Erald Sojli. Filmi i parë indipendent shqiptaro-amerikan që do hap dyert

Festivali ndërkombëtar i filmit  “Dardan Fest” mban edicionin e dytë

Festivali ndërkombëtar i filmit  “Dardan Fest” mban edicionin e dytë

Festivali ndërkombëtar i filmit  “Dardan Fest” mban edicionin e dytë në Tiranë. Fokusi i “Dardan Fest” ngelet

Alec Baldwin qëllon fatalisht një grua gjatë xhirimeve të një filmi

Alec Baldwin qëllon fatalisht një grua gjatë xhirimeve të një filmi

Një grua u vra pas një të shtëne aksidentale në xhirimet e filmit “Rust” në Santa Fe, New Mexico, tha dje policia. ”Drejtoresha

 Rusia do të fillojë xhirimet e një filmi në hapësirë

Rusia do të fillojë xhirimet e një filmi në hapësirë

Sot e martë, 5 tetor 2021 anija kozmike Soyuz-MS19 mbart me vete artistë që për herë të parë në kinematografi do të

Java magjike e kinemasë në kryeqytet, regjisori Mario Banushi prezanton filmin “Pranvera”

Java magjike e kinemasë në kryeqytet, regjisori Mario Banushi prezanton filmin “Pranvera”

Tirana International Film Festival për 19 vite ka sjellë shumëllojshmëri filmash për publikun shqipatrë. Regjisori i njohur Mario Banushi

Kinematografia botërore në zi, shuhet në moshën 88-vjeçare aktori francez, Jean-Paul Belmondo

Kinematografia botërore në zi, shuhet në moshën 88-vjeçare aktori francez, Jean-Paul Belmondo

Është ndarë nga jeta në moshën 88-vjeçare aktori i njohur francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi është transmetuar nga mediat

Nis edicioni i 12- të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për Fëmijë “Anifest Rozafa”

Nis edicioni i 12- të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për Fëmijë “Anifest Rozafa”

Në Shirokë ka nisur të hënën në mbrëmje edicioni i 12- të i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit për Fëmijë

"Apollonia, perënditë kishin të drejtë", fiton Festivalin e Filmit Arkeologjik

"Apollonia, perënditë kishin të drejtë", fiton Festivalin e Filmit Arkeologjik

Filmi "Apollonia, perënditë kishin të drejtë",  është fituesi i Edicionit të Parë të Festivalit të Filmit

“Open Cinema” nis rrugëtimin në edicionin e pestë dhe në 12 qytete

“Open Cinema” nis rrugëtimin në edicionin e pestë dhe në 12 qytete

“Open Cinema” pas vështirësive të krijuara nga masat kufizuese të pandemisë në sezonin e katërt, ka nisur rrugëtimin

Rusia sfidon SHBA-të, planifikon të xhirojë filmin e parë në hapësirë

Rusia sfidon SHBA-të, planifikon të xhirojë filmin e parë në hapësirë

Agjencia hapësinore e Rusisë ka thënë se do të dërgojë një aktore dhe një regjisor në Stacionin Hapësinor

Gwyneth Paltrow i jep lamtumirën kinemasë

Gwyneth Paltrow i jep lamtumirën kinemasë

Aktorja e njohur amerikane, Gwyneth Paltrow njoftoi zgjedhjen dhe arsyen e saj për t’i thënë lamtumirë kinemasë, duke u shprehur se

Disney me një film të ri Star Wars

Disney me një film të ri Star Wars

Një film i ri që po zhvillohet në universin Star Wars, i titulluar “Rogue Squadron”, është parashikuar të dalë në

Akademia Franceze e Filmit përjashton Roman Polanskin

Akademia Franceze e Filmit përjashton Roman Polanskin

Akademia franceze e filmit, Cesar, përjashtoi Roman Polanski, 87 vjeç, si reagim ndaj një mosmarrëveshjeje prej një muaji me regjisorin

Filmi turk ”Mrekullia në Qelinë e 7-të” kandidat për Oscar

Filmi turk ”Mrekullia në Qelinë e 7-të” kandidat për Oscar

Filmi turk “Mrekullia në Qelinë e 7-të”, regjisor i të cilit është Mehmet Ada Ozekin është nominuar për

“Paranormal” seriali egjiptian që kërkon të fitojë botën

“Paranormal” seriali egjiptian që kërkon të fitojë botën

Mumjet vrasëse, shtëpia e përhumbur, efektet speciale drithëruese dhe muzika e frikshme, seriali Paranormal i lançuar në Netflix

Produksioni shqiptar “Open door” vlerësohet me dy çmime në edicionin e 21-të të Festivalit Europian të Filmit

Produksioni shqiptar “Open door” vlerësohet me dy çmime në edicionin e 21-të të Festivalit Europian të Filmit

Në festivalin e 21 të Filmit Europian që u zhvillua në Leçe të Italisë, produksioni shqiptar “Open door” me regji

Matoshi fiton çmimin “Aktorja më e mirë” në një festival të filmit në Spanjë

Matoshi fiton çmimin “Aktorja më e mirë” në një festival të filmit në Spanjë

Aktorja kosovare Adriana Matoshi ka fituar çmimin “aktorja më e mirë” në Festivalin Mostra de Valencia në Spanjë. Matoshi

Vdes aktori i njohur Sean Connery

Vdes aktori i njohur Sean Connery

Legjenda e kinemasë Sean Connery, i cili u njoh ndërkombëtarisht me një nga rolet e tij më të spitakura si agjenti britanik James Bond,

Kina parashikohet të bëhet tregu më i madh i filmit në botë në 2020-n

Kina parashikohet të bëhet tregu më i madh i filmit në botë në 2020-n

Gjatë pushimeve për Ditën Kombëtare të sapopërfunduara, industria kineze e filmit pati një rimëkëmbje, ndërsa të