RTSH 24 Live

Europa

Vala e të nxehtit në Evropë thyen rekorde të shumta të qershorit

Vala e të nxehtit në Evropë thyen rekorde të shumta të qershorit

Nxehtësia intensive në pjesën më të madhe të Evropës ka parë që rekordet e temperaturave të qershorit të thyhen

Polonia përfundon murin kufitar me Bjellorusinë për të parandaluar kalimin e emigrantëve

Polonia përfundon murin kufitar me Bjellorusinë për të parandaluar kalimin e emigrantëve

Muri 186 kilometra i gjatë u ndërtua pasi Polonia akuzoi Bjellorusinë për "instrumentalizimin" e azilkërkuesve në fund të vitit

Ukraina, e gatshme të eksportojë energji në Rumani me një çmim të zbritur masivisht

Ukraina, e gatshme të eksportojë energji në Rumani me një çmim të zbritur masivisht

Prodhuesit e energjisë në Ukrainë kanë shtyrë datat e tyre të eksportit në BE dhe Rumania është një nga vendet

Johnson premton 55 miliardë paund më shumë para të mbrojtjes për vitet 2020 mes kërcënimit të Rusisë

Johnson premton 55 miliardë paund më shumë para të mbrojtjes për vitet 2020 mes kërcënimit të Rusisë

Boris Johnson ka premtuar 55 miliardë funte të tjera shpenzime për mbrojtjen gjatë pjesës tjetër të dekadës, në përgjigje

Putin akuzon NATO-n për “ambicie perandorake” lidhur me ofertën e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë

Putin akuzon NATO-n për “ambicie perandorake” lidhur me ofertën e anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë

Presidenti rus Vladimir Putin tha se do të ketë "disa tensione" me Suedinë dhe Finlandën nëse ato anëtarësohen në NATO. Të

Gjykata e BE-së vendos kufizime për përdorimin e të dhënave të fluturimeve të pasagjerëve

Gjykata e BE-së vendos kufizime për përdorimin e të dhënave të fluturimeve të pasagjerëve

Ndërsa linjat ajrore janë ende të detyruara të dërgojnë të dhëna për pasagjerët tek autoritetet për njerëzit

Gjermani: Çmimet e gazit të konsumit mund të trefishohen mes kërcënimeve ruse, paralajmëron zyrtari

Gjermani: Çmimet e gazit të konsumit mund të trefishohen mes kërcënimeve ruse, paralajmëron zyrtari

Zyrtari gjerman i energjisë Klaus Müller, kreu i Agjencisë Federale të Rrjetit, ose Bundesnetzagentur, paralajmëroi të premten se konsumatorët

Rumania dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshjen për autostradën Timisoara-Beograd

Rumania dhe Serbia nënshkruajnë marrëveshjen për autostradën Timisoara-Beograd

Ministri rumun i transportit Sorin Grindeanu njoftoi më 23 qershor se Rumania dhe Serbia kishin nënshkruar marrëveshjen për të vendosur

Ukrainasit gëzojnë kandidaturën e kombit në BE mes vështirësive të kohës së luftës

Ukrainasit gëzojnë kandidaturën e kombit në BE mes vështirësive të kohës së luftës

Vendimi i Bashkimit Evropian për ta bërë Ukrainën një kandidate për anëtarësim në BE u ofroi ukrainasve të lodhur

Udhëheqësit e BE-së trajtojnë inflacionin, goditjet energjetike nga lufta e Rusisë

Udhëheqësit e BE-së trajtojnë inflacionin, goditjet energjetike nga lufta e Rusisë

Një ditë pas miratimit të kandidaturës së Ukrainës për t'u bashkuar me Bashkimin Evropian, liderët e bllokut e kthyen vëmendjen

Eurostat: Çmimet më të ulëta të konsumit në Evropë janë në Rumani

Eurostat: Çmimet më të ulëta të konsumit në Evropë janë në Rumani

Me një nivel çmimi për mallrat dhe shërbimet e konsumit prej 55.5% të mesatares së BE-së, Rumania kishte çmimet më

Rusia heq kufirin e moshës për trupat e reja në Ukrainë

Rusia heq kufirin e moshës për trupat e reja në Ukrainë

Rusia ka hequr kufirin e saj të moshës për ushtarët profesionistë, duke hapur rrugën që më shumë ekspertë civilë

Lituanezët organizojnë një aksion donacionesh për të blerë dron Bayraktar për Ukrainën

Lituanezët organizojnë një aksion donacionesh për të blerë dron Bayraktar për Ukrainën

Qindra lituanianë po bashkohen për të blerë një dron të avancuar ushtarak për Ukrainën në luftën e saj kundër

Ish-presidenti i Ukrainës nuk lejohet të largohet nga vendi

Ish-presidenti i Ukrainës nuk lejohet të largohet nga vendi

Ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko u pengua të largohej nga Ukraina për të marrë pjesë në një takim të një organi

Britania e Madhe në diskutime se si të largohet gruri nga Ukraina

Britania e Madhe në diskutime se si të largohet gruri nga Ukraina

Britania është në diskutime me Ukrainën se si të ndihmojë në nxjerrjen e grurit nga vendi pasi Rusia bllokoi portet e saj kryesore

Aktivistët eko "mund të minojnë sigurinë e energjisë dhe të pengojnë përpjekjet neto zero"

Aktivistët eko "mund të minojnë sigurinë e energjisë dhe të pengojnë përpjekjet neto zero"

Organi kryesor energjetik i Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se aktivistët mjedisorë mund të minojnë sigurinë energjetike

Rusia intensifikon ofensivën e Donbasit ndërsa lufta hyn në muajin e katërt

Rusia intensifikon ofensivën e Donbasit ndërsa lufta hyn në muajin e katërt

Forcat ruse të martën rritën ofensivën e tyre në xhepin e fundit të rezistencës rreth Luganskut në rajonin lindor të

"Putini shkatërroi gjithçka," thotë kryebashkiaku i Odessas

"Putini shkatërroi gjithçka," thotë kryebashkiaku i Odessas

Dikur i tallur si simpatizant i Kremlinit, kryetarit të bashkisë së Odesës, Genadi Trukhanov, i pëlqen të mbledhë mendimet e tij

A do të heqë Austria nga neutraliteti për t'u bashkuar me NATO-n?

A do të heqë Austria nga neutraliteti për t'u bashkuar me NATO-n?

Duke deklaruar synimin e tyre për t'u bashkuar me aleancën e mbrojtjes së NATO-s, Finlanda dhe Suedia po braktisin përkatësisht neutralitetin

Rusia përpiqet të rikthehet në Ukrainë ndërsa perspektivat për fitore zbehen

Rusia përpiqet të rikthehet në Ukrainë ndërsa perspektivat për fitore zbehen

Ushtria ruse, e zhytur në një luftë pa fund në dukje, po përpiqet të ringjallë ofensivën e saj në Ukrainë, duke

Pretendimi i Rusisë për kapjen e Mariupolit nxit shqetësimin për të burgosurit

Pretendimi i Rusisë për kapjen e Mariupolit nxit shqetësimin për të burgosurit

Konfiskimi i pretenduar nga Rusia i një fabrike çeliku në Mariupol që u bë simbol i këmbënguljes ukrainase, i jep Presidentit

Truss : Moldavia duhet të “pajiset me standardet e NATO-s

Truss : Moldavia duhet të “pajiset me standardet e NATO-s

Moldavia duhet të "pajiset me standardet e NATO-s" për ta ndihmuar atë të mbrohet nga kërcënimi i një pushtimi rus, tha Sekretarja

Ukraina thotë se centrali gjigant bërthamor nuk do të furnizojë Rusinë

Ukraina thotë se centrali gjigant bërthamor nuk do të furnizojë Rusinë

Ukraina e ka hedhur poshtë si "të menduarit e dëshiruar" planin e Rusisë për të lidhur një termocentral gjigant bërthamor

Rusia do të ndërtojë “12 baza të reja ushtarake në perëndim” në përgjigje të zgjerimit të NATO-s

Rusia do të ndërtojë “12 baza të reja ushtarake në perëndim” në përgjigje të zgjerimit të NATO-s

Rusia do të krijojë 12 baza të reja ushtarake në perëndim të vendit në përgjigje të kërkesës së Suedisë