RTSH 24 Live

Europa

Trupat ruse tërhiqen nga Kazakistani

Trupat ruse tërhiqen nga Kazakistani

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se trupat që u vendosën në Kazakistan ndërsa demonstratat e dhunshme tronditën vendin janë

Publikohen në internet të dhëna sensitive të ushtrisë polake

Publikohen në internet të dhëna sensitive të ushtrisë polake

  Një listë gjithëpërfshirëse që përmban mbi 1,7 milionë artikuj të pajisjeve dhe furnizimeve të përdorura

Sulmohen faqet e interneti të qeverisë ukrainase

Sulmohen faqet e interneti të qeverisë ukrainase

Më shumë se dhjetë faqe internetit të qeverisë ukrainase u bënë këtë të premte subject i një sulmi kibernetitk,

Gjermani, strategji e re për vaksinim

Gjermani, strategji e re për vaksinim

Në Gjermani varianti Omicron tani përbën 44 për qind të infeksioneve me koronavirus, ka bërë të ditur Instituti për

 Trazirat në Kazakistan, arrestohet për tradhëti ish-kryeministri, njëkohësisht ish-kreu i inteligjecës

Trazirat në Kazakistan, arrestohet për tradhëti ish-kryeministri, njëkohësisht ish-kreu i inteligjecës

Autoritetet e Kazakistanit kanë arrestuar ish-kreun e Komitetit të Sigurisë Kombëtare të vendit me dyshimin për tradhti, thanë

Franca dhe Gjermania "pajtohen të mos pajtohen" për energjinë bërthamore

Franca dhe Gjermania "pajtohen të mos pajtohen" për energjinë bërthamore

Gjermania dhe Franca "kanë rënë dakord të mos pajtohen" në masën e BE-së për të etiketuar energjinë bërthamore

Presidenti i Kazakistanit jep urdhër për të vrarë protestuesit, duke hedhur poshtë thirrjet për negociata

Presidenti i Kazakistanit jep urdhër për të vrarë protestuesit, duke hedhur poshtë thirrjet për negociata

Presidenti i Kazakistanit tha të premten se kishte urdhëruar trupat e tij të “qëllonin për të vrarë pa paralajmërim”

Pediatrit italianë: Në një javë, janë rritur me 86% rastet e fëmijëve me COVID dhe dyfishuar shtrimet në spital

Pediatrit italianë: Në një javë, janë rritur me 86% rastet e fëmijëve me COVID dhe dyfishuar shtrimet në spital

Përhapja e pandemisë në Itali po merr përmasa të frikshme, dhe kësaj radhë nuk po kursen edhe fëmijët. Brenda

Borrell: BE mbështet plotësisht sovranitetin e Ukrainës!

Borrell: BE mbështet plotësisht sovranitetin e Ukrainës!

Çdo provokim apo agresion kundër Ukrainës do të kishte pasoja të rënda, deklaroi shefi i diplomacisë i BE-së, Josep Borrell

COVID-19, rritja e rasteve, 10 rajone italiane me kod të verdhë

COVID-19, rritja e rasteve, 10 rajone italiane me kod të verdhë

Rritja e normës së pozitivitetit, nga 13 në 22%, dhe shtrimet në spital që po rriten, kanë bërë që dhjetë rajone

     Franca mori sot presidencën gjashtëmujore të radhës të Bashkimit Europian

Franca mori sot presidencën gjashtëmujore të radhës të Bashkimit Europian

Franca mori këtë të shtunë presidencën e radhës së Bashkimit Europian, dhe në një fjalimim e fundvitit të mbajtur

Francë, hyn në fuqi ligji që ndalon përdorimin e materialeve plastike për të paketuar frutat dhe perimet

Francë, hyn në fuqi ligji që ndalon përdorimin e materialeve plastike për të paketuar frutat dhe perimet

Në Francë hyri këtë të shtunë në fuqi një ligj i ri që ndalon përdorimin e materialeve plastike për të

COVID-19, Italia regjistron 100 000 raste në 24 orët e fundit

COVID-19, Italia regjistron 100 000 raste në 24 orët e fundit

Autoritetet shëndetësore në Itali regjistruan më shumë se 100 000 infeksione të reja me koronavirus brenda një dite. Ministria

Itali, 700 deri në 1 200 euro më shumë për familje për faturat e energjisë

Itali, 700 deri në 1 200 euro më shumë për familje për faturat e energjisë

Duke pasur parasysh rritjet që po bëhen në të gjithë botën dhe në mungesë të ndërhyrjeve të qeverisë

Borell: Retorika e ndarjeve ka penguar rrugën e Ballkanit Perëndimor drejt BE-së

Borell: Retorika e ndarjeve ka penguar rrugën e Ballkanit Perëndimor drejt BE-së

Shefi i diplomacisë evropiane, Joseph  Borell deklaroi se retorika e ndarjeve në Ballkanin Perëndimor në vitin 2021 i ka penguar përpjekjet

Covid -19, rekord infektimesh në Itali

Covid -19, rekord infektimesh në Itali

Italia raportoi në 24 orët e fundit 44.595 infektime me COVID-19, shifër kjo e cila paraqet numrin më të lartë të infeksioneve

Macron uron francezët: Gëzuar Krishtlindjet, por kujdes nga pandemia!

Macron uron francezët: Gëzuar Krishtlindjet, por kujdes nga pandemia!

Presidenti francez,Emmanuel Macron i uroi kombit një sezon të lumtur të Krishtlindjeve, por paralajmëroi familjet që të marrin masa

Beaune: Franca do të ndihmojë në dialogun MV-Bullgari

Beaune: Franca do të ndihmojë në dialogun MV-Bullgari

Një zgjidhje për problemet mes dy vendeve duhet gjetur sa më shpejt të jetë e mundur, por përcaktimi i afateve mund të prishë

Italia në garë me kohën, i afrohet zonës portokalli

Italia në garë me kohën, i afrohet zonës portokalli

Italia po i afrohet zonës portokalli dhe është në garë me kohën, deklaroi konsulenti i njohur shkencor dhe ish-shefi i EMA-s, Guido

 Britani e Madhe, masa më të rrepta kundër Omicron mund të nevojiten shumë shpejt

Britani e Madhe, masa më të rrepta kundër Omicron mund të nevojiten shumë shpejt

Në iBrtaninë e Madhe mund të merren masa më të ashpra për të frenuar përhapjen e variantit të ri të koronavirusit,

Një e treta e gjermanëve do të shmangin personat e pavaksinuar gjatë Krishtlindjeve

Një e treta e gjermanëve do të shmangin personat e pavaksinuar gjatë Krishtlindjeve

Rreth një e treta e të anketuarve në Gjermani thanë se do të përpiqen të shmangin personat e pavaksinuar gjatë pushimeve,

Italia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri më 31 mars

Italia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme deri më 31 mars

Këshilli i Ministrave në Itali i ka dhënë dritën jeshile dekretit për zgjatjen deri në 31 mars të gjendjes së jashtëzakonshme

7 viktima nga shembja e pallatit në Itali, 2 të tjerë ende nën rrënoja

7 viktima nga shembja e pallatit në Itali, 2 të tjerë ende nën rrënoja

Ekipet e zjarrfikësve kanë gjetur gjatë natës dhe 4 trupa të pajetë nga shembja e pallatit në Ravanusa të Agrigentos në

Sllovakia mbyll shkollat dhe hap dyqanet për të vaksinuarit

Sllovakia mbyll shkollat dhe hap dyqanet për të vaksinuarit

Partitë qeverisëse të Sllovakisë kanë rënë dakord për një kombinim të lehtësimit dhe shtrëngimit të