RTSH 24 Live

Ekonomi

"Inflacioni shqetësim kryesor", Ministrja Ibrahimaj: Borxhi publik ka arritur mbi 69%, rritja ekonomikë 5.97%

"Inflacioni shqetësim kryesor", Ministrja Ibrahimaj: Borxhi publik ka arritur mbi 69%, rritja ekonomikë 5.97%

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave Delina Ibrahimaj në konferencën e përmuajshme ka deklaruar se rritja ekonomikë në tremujorin e

Rritja e çmimeve të materialeve të ndërtimit, Ibrahimaj: Do kompensojmë deri në 30 %, përfitojnë 300 kompani! Opozita: Sjell abuzime

Rritja e çmimeve të materialeve të ndërtimit, Ibrahimaj: Do kompensojmë deri në 30 %, përfitojnë 300 kompani! Opozita: Sjell abuzime

Rritja e çmimeve të materialeve të ndërtimit që pas pandemisë në 2021 dhe më pas edhe me luftën në Ukrainë

Forum i "Doganave" dhe Dhoma Amerikane e Tregtisë, Jaço: Vizioni ynë të kemi eksporte të fuqishme shqiptare

Forum i "Doganave" dhe Dhoma Amerikane e Tregtisë, Jaço: Vizioni ynë të kemi eksporte të fuqishme shqiptare

Në një forum biznesi Dhoma Amerikane e Tregtisë së bashku me Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave kanë diskutuar rreth problematikave.  Sipas

HEC Skavica, gati projekti i fazës së parë

HEC Skavica, gati projekti i fazës së parë

Kur në prillin e këtij viti, Parlamenti Shqiptar miratoi ligjin për një procedurë të veçantë për negociatat me Bechtel

Ulet me 6 lekë çmimi i naftës, benzina dhe gazi nuk ndryshojnë

Ulet me 6 lekë çmimi i naftës, benzina dhe gazi nuk ndryshojnë

Çmimi i naftës ka pësuar sërish ulje. Në mbledhjen e rradhës Bordi i Transparencës ka vendosur që nafta të shitet

Çmimet e reja/ Ulet nafta, rritet me 3 lekë benzina! Gazi nuk ndryshon

Çmimet e reja/ Ulet nafta, rritet me 3 lekë benzina! Gazi nuk ndryshon

Bordi i Transparencës ka ndryshuar sërish çmimet e hidrokarbureve në treg, ku nafta është ulur me 3 lekë, ndërsa benzina

Shqipëria duhet të mendojë për shtim të diversifikimit të burimeve të energjisë

Shqipëria duhet të mendojë për shtim të diversifikimit të burimeve të energjisë

Expocity Edicioni i 4-t i Panairit dhe Forumit Ndërkombëtar të Energjisë është zhvilluar këtë të martë ku të

Procesi i fiskalizimit, Tatimet thirrje bizneseve: 30 qershori është afati i fundit  

Procesi i fiskalizimit, Tatimet thirrje bizneseve: 30 qershori është afati i fundit  

Vetëm 2 ditë nga afati përfundimtar për fiskalizimin e biznesit të vogël pa TVSH, Administrata Tatimore rikujton tatimpaguesit të

Lehtësohet tregtia rajonale, Dogana përfundon procedurën për njohjen e OEA

Lehtësohet tregtia rajonale, Dogana përfundon procedurën për njohjen e OEA

Kalimi me përparësi në pikat kufitare, më pak kontrolle, shmangie të dërgimit të dyfishtë të dokumenteve dhe verifikimeve

Rritet me 10 lekë çmimi i sheqerit, do të shitet 114 lekë/kg

Rritet me 10 lekë çmimi i sheqerit, do të shitet 114 lekë/kg

Bordi i Transparencës ka vendosur çmim të ri të produktit bazë ushqimor të sheqerit, si pasojë e situatës së veçantë

8 rekomandime për klimën e biznesit, Jaço: Amnistia fiskale dhe konkurrenca e pandershme, 2 nga shqetësimet tona

8 rekomandime për klimën e biznesit, Jaço: Amnistia fiskale dhe konkurrenca e pandershme, 2 nga shqetësimet tona

Tetë janë rekomandimet e Dhomës Amerikane të Tregëtisë për klimën e biznesit. Kryetari i Dhomës Amerikane të Tregëtisë

Konfindustria: Abuzohet me shitjen e karburanteve, pasoja të rënda për buxhetin e shtetit

Konfindustria: Abuzohet me shitjen e karburanteve, pasoja të rënda për buxhetin e shtetit

Konfindustria ka shprehur shqetësimin lidhur me abuzimet në volumet e shitjes së karburanteve për bizneset dhe qytetarët. Sipas Konfindustrisë,

Pse nuk blejmë grurin shqiptar? Në bursë çmimi është dyfishuar, në vend është 30 % më lirë

Pse nuk blejmë grurin shqiptar? Në bursë çmimi është dyfishuar, në vend është 30 % më lirë

Importojmë disa dhjetëra milionë dollarë grurë dhe miell nga vendet prodhuese, por kemi pak interes për të grumbulluar dhe blerë

Sektori i pasurive të paluajtshme udhëheq investimet e huaja direkte

Sektori i pasurive të paluajtshme udhëheq investimet e huaja direkte

Pasuritë e paluajtshme po udhëheqin fluksin e investimeve të huaja në Shqipëri. Të dhënat e fundit të Bankës së

Bordi i Transparencës publikon formulën teknike të llogaritjes së çmimit

Bordi i Transparencës publikon formulën teknike të llogaritjes së çmimit

Luhatja e çmimit të naftës nuk ndalet dhe çmimet shkojnë thellë, me humbje prej 5%. Çfarë ndodh me sektorin energjetik

Nga muaji korrik do të ulet me 40 lekë çmimi i karburantit për flotën e peshkimit

Nga muaji korrik do të ulet me 40 lekë çmimi i karburantit për flotën e peshkimit

Në muajin korrik pritet të nis mbështetja për sektorin e peshkimit, sa i përket çmimit të naftës. Këtij sektori, i

Ndryshon projektligji për amnistinë fiskale, deklarim i pasurisë deri në 2 mln euro! Kush nuk përfiton

Ndryshon projektligji për amnistinë fiskale, deklarim i pasurisë deri në 2 mln euro! Kush nuk përfiton

Deri në 2 milionë euro do të mund të deklarohen vullnetarisht pa pasur frikën e ndjekjes panele. Ky është projektligji i amnistisë

Akti Normativ për kompensimin financiar, rritja e çmimeve dhe çfarë parashikon dokumenti  

Akti Normativ për kompensimin financiar, rritja e çmimeve dhe çfarë parashikon dokumenti  

Parlamenti pritet të përfshihet në debate sot, gjë që u pa edhe në komisionin parlamentarë të ekonomisë, lidhur me aktin

Paketa 2 e rezistencës sociale, zgjatet deri në fund të vitit mbështetja për kategoritë në nevojë

Paketa 2 e rezistencës sociale, zgjatet deri në fund të vitit mbështetja për kategoritë në nevojë

Qeveria është duke përfunduar një tjetër paketë ndihme financiare që synon të mbështesë qytetarët në

Inflacion rekord në Britani, norma vjetore e rritjes së çmimeve më e larta në 40 vite

Inflacion rekord në Britani, norma vjetore e rritjes së çmimeve më e larta në 40 vite

Në Mbretërinë e Bashkuar çmimet vijojnë të rriten me ritmet më të shpejta të 40 viteve të fundit, me rritjen

Akti normativ për kompensimin e kompanive që kryejnë punë publike, debate në komisionin e ekonomisë

Akti normativ për kompensimin e kompanive që kryejnë punë publike, debate në komisionin e ekonomisë

Nisma e qeverisë për kompensimin e kompanive që kryejnë punë publike në masën nga 5 deri 30% të vlerës së materialeve,

Lufta në Ukrainë shton goditjet në ekonomi, Nikolin Jaka: Bizneset, në limitet e ekzistencës

Lufta në Ukrainë shton goditjet në ekonomi, Nikolin Jaka: Bizneset, në limitet e ekzistencës

Bizneset shqiptare po përballen me dyfishimin e kostove për shkak të luftës në Ukrainë, ndërkohë që ende nuk kishin

Luhatja e fortë, Bitcoin humb 70% të vlerës në treg

Luhatja e fortë, Bitcoin humb 70% të vlerës në treg

Çmimi i Bitcoin-it ra nën vlerën 20 mijë dollarë të shtunën, për herë të parë që nga viti 2020. Ky

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ul me 4 lekë naftën

Bordi i Transparencës ndryshon sërish çmimet e karburanteve, ul me 4 lekë naftën

Bordi i Transparencës ka ndryshuar sërish çmimet e karburanteve, kësaj radhe duke ulur me 4 lekë çmimin e naftës. Ulje ka