RTSH 24 Live

Aktualitet

Si do të jetë moti për nesër e Hënë 17 Janar 2022!

16/01/2022

Si do të jetë moti për nesër e Hënë 17 Janar 2022!
Meteorologe: Rezarta Xhakollari

Gadishulli i ballkanit po ndikohet nga ë qëndra me presion të lartë atmosferik dhe masa ajri të ngrohta nga Mesdheu të cilat solllën rritje të temperaturave në vendin tonë.

E Diel, 16 Janar 2022

Moti do të jetë me kthjellime dhe shtim të vranësirave në zonën pervndimore. Era do të jetë me drejtim Jug-Lindje me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det hapur. Temperaturat do të jenë me rrijte në mëngjes .

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       -4/10°C
Zona e ulët          -4/17°C
Zona bregdetare  3/18°C

Kosova, e Diel, dt 16 Janar 2022

Moti do të jetë me kthjellime dhe mjegull të ngrirë. Era do të jetë me drejtim Veri-Lindje 8m/sek. Temperaturat do të zbresin duke u luhatur në ekstremet e tyre -8°C në mëngjes ndërsa në mesditë do të arrijnë vlerën 4°C .

E Hënë, 17 Janar 2022

Moti do të jete me kthjellime dhe vranësira mesatare dhe reshje të apkta shiu në zonën Jug-perëndimore. Era do të jetë me drejtim Jug-Perëndim me shpejtësi 10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det hapur. Temperaturat do të jenë me rrijte në mëngjes dhe rënie në mesditë .

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       -2/7°C
Zona e ulët          2/15°C
Zona bregdetare  6/14°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari