RTSH 24 Live

Europa

Rusia intensifikon ofensivën e Donbasit ndërsa lufta hyn në muajin e katërt

24/05/2022

Rusia intensifikon ofensivën e Donbasit ndërsa lufta hyn në muajin e katërt

Forcat ruse të martën rritën ofensivën e tyre në xhepin e fundit të rezistencës rreth Luganskut në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës, ndërsa konflikti hyri në muajin e tij të katërt, shkruan AFP.

Që nga pushtimi i Moskës në fund të shkurtit, mbështetja perëndimore e ka ndihmuar Ukrainën të frenojë përparimet e fqinjit të saj në shumë fusha, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, por Rusia tani është e fokusuar në sigurimin dhe zgjerimin e fitimeve të saj në Donbas dhe në bregdetin jugor.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se "situata më e vështirë luftarake sot është në Donbas".

"Javët e ardhshme të luftës do të jenë të vështira dhe ne duhet të jemi të vetëdijshëm për këtë," tha të hënën Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës pasi udhëheqësit rajonalë dhe banorët raportuan bombardime të rënda.

"Situata më e vështirë e luftimeve sot është në Donbas," tha Zelensky, duke veçuar qytetet më të goditura Bakhmut, Popasna dhe Severodonetsk.

Guvernatori i Lugansk, në Donbas, tha se Rusia ka dërguar mijëra trupa për të kapur të gjithë rajonin e tij dhe se Severodonetsk ishte nën sulm masiv, duke paralajmëruar banorët se ishte tepër vonë për t'u evakuuar.

"Në këtë pikë nuk do të them: dilni, evakuoni. Tani do të them: qëndroni në një strehë," tha Sergiy Gaidai në Telegram. “Sepse një dendësi e tillë e granatimeve nuk do të na lejojë të mbledhim me qetësi njerëzit dhe të vijmë për ta”.

Banorët e Bakhmut, një kryqëzim vendimtar që shërben si qendër komanduese për pjesën më të madhe të përpjekjeve të luftës në Ukrainë, i thanë AFP-së për sulmin ajror që kishin pësuar.

"Unë ngrita sytë nga lutjet e mia dhe dëgjova një tingull të frikshëm," tha 82-vjeçarja Maria Mayashlapak pranë mbetjeve të copëtuara të shtëpisë së saj.

"Çdo ditë i lutem Zotit duke i kërkuar që të shmangë lëndimet. Zoti më dëgjoi. Zoti po më shikon."

- Apeli i Davosit -

Zelensky tha në fjalimin e tij se Rusia ka kryer rreth 1500 sulme raketore dhe mbi 3000 sulme ajrore kundër Ukrainës në tre muajt e parë të luftës.

Presidenti më herët paralajmëroi elitat e mbledhura në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, nga i cili rusët janë ndaluar këtë vit, se ndihma ushtarake e ngadaltë po shkaktonte vdekje të panevojshme pasi ukrainasit "po paguajnë shtrenjtë për lirinë dhe pavarësinë".

Ai tha se 87 njerëz ishin vrarë në një sulm rus në fillim të këtij muaji në një bazë ushtarake në veri, në atë që do të ishte një nga sulmet më të mëdha të regjistruara të luftës.

Vendet perëndimore kanë dërguar sasi të mëdha armësh dhe parash në Ukrainë për ta ndihmuar atë të zmbrapsë sulmin e Rusisë dhe e kanë dënuar Moskën me sanksione të paprecedentë ekonomike.

Por Zelensky tha përmes videolidhjes se dhjetëra mijëra jetë do të ishin shpëtuar nëse Kievi do të kishte marrë "100 për qind të nevojave tona menjëherë në shkurt", kur Rusia pushtoi.

Ai gjithashtu shtoi kërkesat e tij që Moska të shkëputet nga ekonomia globale, duke bërë thirrje për një embargo ndërkombëtare të naftës ndaj Rusisë, si dhe masa ndëshkuese kundër të gjitha bankave të saj dhe shmangien e sektorit të saj të IT.

- Vendimi fajtor -

Një ushtar rus 21-vjeçar u shpall të hënën fajtor për krime lufte për vrasjen e një civili të paarmatosur dhe u dënua me burgim të përjetshëm nga një gjykatë në Kiev, në vendimin e parë të këtij lloji që nga fillimi i pushtimit.

Vadim Shishimarin shikonte nga një kuti mbrojtëse e xhamit teksa u dënua në një gjyq të ndjekur në mbarë botën, me gjasë i pari nga shumë pasi Ukraina heton mijëra krime të dyshuara lufte.

Rreshteri nga Siberia kishte pranuar se kishte vrarë një civil 62-vjeçar, Oleksandr Shelipov, teksa po ngiste biçikletën e tij në fshatin Chupakhivka në verilindje të Ukrainës.

Ai pretendoi se qëlloi Shelipovin nën presionin e një ushtari tjetër ndërsa ata u përpoqën të tërhiqeshin dhe të arratiseshin përsëri në Rusi me një makinë të vjedhur më 28 shkurt.

Por prokurorët deklaruan se ai qëlloi nga tre deri në katër plumba me qëllim që të vriste civilin dhe gjykatësi Sergiy Agafonov e dënoi atë me burgim të përjetshëm.

Institucionet ndërkombëtare po hetojnë gjithashtu abuzimet që dyshohet se janë kryer nga forcat ruse në vende të tilla si Bucha dhe Mariupol, të cilat janë bërë emblematike të shkatërrimit dhe vuajtjes së luftës.

Ndërkohë, një këshilltar në misionin e Moskës në Kombet e Bashkuara në Gjenevë, Boris Bondarev, njoftoi se po largohej nga puna pas 20 vitesh shërbim diplomatik në shenjë proteste ndaj pushtimit rus.

Në letrën e shpërndarë në një numër misionesh diplomatike në Gjenevë dhe të parë nga AFP, ai dënoi luftën si "jo vetëm një krim kundër popullit ukrainas, por edhe, ndoshta, krimin më të rëndë kundër popullit të Rusisë".

“Kurrë nuk kam pasur kaq turp për vendin tim”, tha ai.

Më shumë se gjashtë milionë njerëz janë larguar nga Ukraina dhe tetë milionë janë zhvendosur brenda vendit që nga shpërthimi i luftës, sipas Kombeve të Bashkuara.