RTSH 24 Live

Europa

Presidenti i Kazakistanit jep urdhër për të vrarë protestuesit, duke hedhur poshtë thirrjet për negociata

07/01/2022

Presidenti i Kazakistanit jep urdhër për të vrarë protestuesit, duke hedhur poshtë thirrjet për negociata

Presidenti i Kazakistanit tha të premten se kishte urdhëruar trupat e tij të “qëllonin për të vrarë pa paralajmërim” në përpjekje për të shuar protestat antiqeveritare që kanë nisur që nga fundjava, shkruan The Washington Post.

Skenat kaotike dhe të dhunshme vazhduan në vendin e pasur me burime të Azisë Qendrore prej 19 milionë banorësh, kur erdhën trupat e para "paqeruajtëse" nga një aleancë ushtarake e udhëhequr nga Rusia, në anën e pasme të kërkesës së liderit të saj të rrethuar për ndërhyrje të huaj në mes të protestave të përhapura për një gjendje të varfër. sistemi politik dhe rritje dramatike të çmimeve të energjisë.

Presidenti Kassym-Jomart Tokayev hodhi poshtë thirrjet "nga jashtë" për negociata si "marrëzi" dhe u zotua të shtypë demonstratat.

“Çfarë negociatash mund të ketë me kriminelët dhe vrasësit? Na u desh të merreshim me banditë dhe terroristë të armatosur dhe të stërvitur, vendas dhe të huaj. Prandaj, ato duhet të shkatërrohen dhe kjo do të bëhet në të ardhmen e afërt”, tha ai në një fjalim televiziv.

Numri i të vdekurve u rrit në të paktën 26 demonstrues dhe 18 anëtarë të forcave të sigurisë, sipas qeverisë, me rreth 3,000 njerëz të raportuar të arrestuar që nga fillimi i së premtes. Të paktën një oficer policie u gjet me kokë të prerë, raportoi Associated Press.

Në një deklaratë, Tokayev tha më herët të premten se qeveria e tij "kryesisht" kishte rimarrë kontrollin e vendit. “Rendi kushtetues është rivendosur në thelb në të gjitha rajonet”, thuhet në deklaratë.

Ditët e fundit, protestuesit sulmuan ndërtesat qeveritare në mbarë vendin dhe mbajtën për pak kohë aeroportin e Almatit. Deri të premten, pati raportime për qindra njerëz që u mblodhën në Aktau dhe Zhanaozen, dy qytete në Perëndimin e pasur me naftë të Kazakistanit. Përleshjet e dhunshme vazhduan në Almaty, qyteti më i populluar i vendit, ku autoritetet kryen atë që ata e quajtën një "operacion anti-terrorist".

Protestat më të mëdha gjatë natës ishin në Almaty, ndërsa demonstrata sporadike deri në 3000 njerëz në qytete të tjera. Të shtëna me armë zjarri dhe shpërthime u dëgjuan ndërsa forcat e sigurisë u përpoqën të pastronin një shesh të madh në Almaty, ku ka pasur përleshje të përsëritura me demonstruesit. Njerëzit u mblodhën pranë një ndërtese qeveritare me tabela të tilla si "Ne jemi banorë të Almaty, jo terroristë". Më vonë, Ministria e Brendshme tha se sheshi ishte "pastruar" megjithëse videot tregonin të shtëna të forta me armë zjarri që vazhdonin gjatë natës.

"Ata që refuzojnë të dorëzojnë armët do të shkatërrohen," tha Saltanat Azirbek, një zëdhënëse e policisë së Almatit, në televizionin kazak, përpara operacionit. Sipas gazetës ruse RBC, trupat u panë në qendër të Almatit dhe po largoheshin ngadalë. Njerëzit u paralajmëruan të mos i afroheshin një ndërtese qeveritare në shesh, me trupat që thuhet se qëlluan në ajër për të paralajmëruar njerëzit.