RTSH 24 Live

Kronika

Postonte shkrime e foto në përkrahje të ISIS në rrjetet sociale, arrestohet 56-vjeçari nga Kukësi

24/05/2022

Postonte shkrime e foto në përkrahje të ISIS në rrjetet sociale, arrestohet 56-vjeçari nga Kukësi

Një 56-vjeçar nga Kukësi ka rënë në prangat e Policisë ditën e sotme, i akuzuar për nxitjen e kryerjes së veprave me qëllime terroriste.

Sipas policisë, 56-vjeçari me inicialet I. S.(L.) përdorte profile false në rrjetet sociale, ku postonte shkrime të ndryshme në përkrahje të ISIS. Gjithashtu, ai i bënte thirrje qytetarëve për përkrahje të luftës në Siri.

Ai u vu në pas disa muaj hetimesh nga Drejtoria e Antiterrorit në Policinë e Shtetit, në bashkëpunim me Byronë Kombëtare të Hetimit (BKH) dhe SPAK-un

Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka caktuar për 56-vjeçarin masën e sigurisë “Arrest në burg”.

/rtsh.al/