RTSH 24 Live

Aktualitet

Parashikimi i moti për sot dhe ditën e shtunë, rreshje shiu dhe stuhi

13/05/2022

Parashikimi i moti për sot dhe ditën e shtunë, rreshje shiu dhe stuhi
Meteorologe: Rezarta Xhakollari

Gadishulli i ballkanit po ndikohet është përfshire nga aktiviteti i masave ajrore nga Afrika të cilat po kushtëzojnë edhe vendin tonë.

E Premte 13 Maj 2022

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira në shtim mesatare të pasuara nga reshje shiu lokale në Alpe në mesditë . Era do të jetë me drejtim Veri-perëndim me shpejtësi 7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det hapur. Temperaturat do të si më poshtë.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       11/27°C
Zona e ulët          9/28°C
Zona bregdetare  12/27°C

Kosova, e Premte data 13 Maj 2022

Moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta. Era do të jetë me drejtim Jug-perëndim 7 m/sek. Temperaturat do të luhaten në ekstremet e tyre 8°C në mëngjes ndërsa në mesditë do të arrijnë vlerën 24°C -28°C .

E Shtunë 14 Maj 2022

Moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura të pasuara nga reshje shiu dhe rrebeshe ne zonat malore dhe zonat qëndrore . Era do të jetë me drejtim Veri-perëndim me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat minimale dhe maksimale: 

Zona malore       11/25°C
Zona e ulët          11/26°C
Zona bregdetare  13/25°C

Meteorologe: Rezarta Xhakollari