RTSH 24 Live

Kuriozitete

NASA flet për një tërmet përbindësh në Mars, më i madhi i regjistruar ndonjëherë

10/05/2022

NASA flet për një tërmet përbindësh në Mars, më i madhi i regjistruar ndonjëherë

NASA ka zbuluar tërmetin më të madh të regjistruar ndonjëherë në një planet tjetër – një lëkundje me magnitudë 5 ballë që tronditi Marsin më 4 maj, njofton Newsweek.

Agjencia hapësinore zbuloi tërmetin duke përdorur tokëzuesin e saj InSight Mars, i cili është i pajisur me një sizmometër shumë të ndjeshëm që përdoret për të studiuar brendësinë e planetit.

Sizmometri mund ta bëjë këtë duke studiuar “tërmetet” e shpeshta, por zakonisht të vogla të Marsit. Marsi nuk ka pllaka tektonike siç ka Toka, por ka zona vullkanike aktive që mund të shkaktojnë zhurmë.

InSight ka zbuluar mbi 1300 zhurma të tilla deri më tani, me disa rekorde që janë thyer.

Rreth gushtit të vitit të kaluar, tokëzuesi zbuloi dy ngjarjet e tij më të mëdha sizmike deri më tani: një tërmet me magnitudë 4.2 dhe një tërmet me magnitudë 4.1. Këto ishin të parat që u regjistruan në anën e largët të Marsit dhe ishin gjithashtu pesë herë më të fortë se tërmeti më i madh i mëparshëm.

Megjithatë, tërmeti i 4 majit, i njoftuar nga NASA të hënën mbrëma, u përcaktua të ishte një tërmet me magnitudë 5 ballë, duke kaluar rekordin e mëparshëm. Ai vlerësohet si tërmeti më i fortë që shkencëtarët pritet të shohin në Mars gjatë misionit të Insight.

Në Tokë, një tërmet me magnitudë 5 ballë do të mjaftonte për t'u ndjerë dhe ndoshta për të shkaktuar disa dëme të vogla sipas shkallës së tërmetit të Universitetit Teknologjik të Miçiganit.

Bruce Banerdt, hetuesi kryesor i misionit InSight në Laboratorin Jet Propulsion të NASA-s, tha në një njoftim për shtyp se ekipi i InSight kishte pritur "të madhin" që kur sizmometri u vendos në dhjetor 2018.