RTSH 24 Live

Kuriozitete

Mbretëresha Elizabeth do ta bëjë kështjellën Windsor shtëpinë e saj të përhershme

06/03/2022

Mbretëresha Elizabeth do ta bëjë kështjellën Windsor shtëpinë e saj të përhershme

Mbretëresha Elizabeth nuk do të jetojë më në Pallatin Buckingham.

Monarkja 95-vjeçare dhe burri i saj i ndjerë, Princi Philip - i cili vdiq prillin e kaluar në moshën 99-vjeçare - u shpërngulën nga rezidenca e tyre në Londër për t'u izoluar në Kështjellën Windsor në fillimin e pandemisë së koronavirusit dy vjet më parë dhe ajo thuhet se është rritur për të shijuar jetën e saj atje, kështu që është e prirur të vendoset përgjithmonë.

Rezidenca e saj në Londër është në mes të një programi 10-vjeçar rezervimi dhe megjithëse mbretëresha kishte planifikuar të largohej përkohësisht nga apartamentet e saj private dhe të zhvendosej në një grup tjetër dhomash në pallat ndërsa dhomat e saj ishin rinovuar, ajo tani ka ndryshuar mendje.

Një burim mbretëror i tha gazetës The Sunday Times: "Rezervimi nuk përfundon deri në vitin 2027. Ndërsa vazhdon, nuk është në të vërtetë një vend për të qëndruar afatgjatë."

Ndërsa mbretëresha më parë është ndjerë se kryerja e punës së saj nga Pallati Buckingham ndihmoi në mbarëvajtjen e punëve shtetërore dhe ishte simbolikisht e rëndësishme, ajo tani do të adoptojë një qasje "punë nga shtëpia" nga Windsor dhe "kryesisht" do të ndërmarrë angazhimet e saj atje.

Ajo do të kthehet në Londër për fejesa të herëpashershme, por besohet se nuk ka qëndruar në pallat që nga marsi 2020.

Autori mbretëror Hugo Vickers, i cili e njeh mbretëreshën, tha: “Windsor është vendi që ajo e do. Ajo ka kujtimet e saj me Princin Philip atje, ajo ka ponin e saj atje dhe familjen aty pranë. Kjo ka kuptim!"

Windsor është i përshtatshëm për vizita të rregullta familjare nga princat Charles dhe William dhe Princesha Anne, ndërsa Princi Andrew jeton në Royal Lodge në pasurinë Windsor dhe Princi Edward dhe gruaja e tij Sophie, kontesha e Wessex, janë jo shumë larg në Bagshot Park në Surrey.

Kalaja përdorej nga mbretëresha për pushimet e fundjavës dhe në Pashkë dhe gjatë Royal Ascot në qershor, ndërsa ajo e kalon verën në Balmoral në Aberdeenshire dhe Sandringham në Norfolk nga dhjetori deri në shkurt.