RTSH 24 Live

Kuriozitete

Klimatologu: Rekordet e nxehtësisë u thyen në të gjithë botën në vitin 2021!

07/01/2022

Klimatologu: Rekordet e nxehtësisë u thyen në të gjithë botën në vitin 2021!

Më shumë se 400 stacione meteorologjike në mbarë botën kanë mposhtur rekordet e tyre më të larta të të gjitha kohërave të temperaturës në vitin 2021, sipas një klimatologu që ka përpiluar rekorde të motit për më shumë se 30 vjet, shkruan The Guardian.

Maximiliano Herrera shënon gjurmët e motit ekstrem në mbarë botën dhe publikon një listë vjetore të rekordeve të thyera vitin e kaluar. Ai dhe shumë klimatologë dhe meteorologë të tjerë që ndjekin nga afër këto çështje presin që viti 2021 ndoshta nuk do të jetë viti më i nxehtë në histori (Noaa dhe Nasa do të publikojnë rezultatet e tyre në ditët në vijim).

Por ka të ngjarë të jetë në pesë ose gjashtë vendet e para, duke vazhduar trendin rritës afatgjatë. Gjashtë vitet e fundit kanë qenë gjashtë vitet më të nxehta të regjistruara.

Dhe, siç është tani norma, disa rekorde të nxehtësisë janë thyer, sipas Herrera, me 10 vende – Omani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Kanadaja, Shtetet e Bashkuara, Maroku, Turqia, Tajvani, Italia, Tunizia dhe Dominika – që thyen ose lidhin kombëtaren e tyre. rekordin më të lartë. 107 vende mundën rekorde mujore të temperaturave të larta, ndërsa pesë vende mundën një rekord mujor të temperaturës së ulët.

Disa rekorde kontinentale dhe planetare ranë gjithashtu: Afrika pati qershorin dhe shtatorin e saj më të ngrohtë ndonjëherë. Gushti solli 48.8C (119.8F) në Sirakuzë, Itali, temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Evropë. Korriku kishte sjellë tashmë 54,4 C (130 F) në Furnace Creek në Luginën e Vdekjes në SHBA - temperatura më e lartë e regjistruar në mënyrë të besueshme në Tokë. (Një temperaturë e regjistruar si 129.9F në 2020 u rrumbullakos gjithashtu në 130F.)

Por kishte disa ngjarje specifike që u dalluan veçanërisht për ekspertët. Për meteorologen Patricia Nying'uro, një bashkëthemeluese e Klimës pa Kufij dhe me qendër në Departamentin Meteorologjik Kenyan, dy sezonet radhazi të dështuara të shiut në Kenia ishin të pazakonta dhe e detyruan qeverinë të organizojë ndihma ushqimore për herë të parë në shumë vite. .

“Sigurisht që mund të shihni efektin e ndryshimit të klimës në motin tonë në Kenia dhe globalisht. Ne thjesht po mbledhim të dhënat për vitin 2021, por mendojmë se do të kemi parë një temperaturë vjetore e cila është 2.1C më e lartë se normalja për disa pjesë të vendit. Ndryshimet janë shumë të dukshme, nga një ekstrem në tjetrin në një hapësirë ​​shumë të shkurtër kohore.”

Kjo ishte një nga arsyet që Nying'uro ndihmoi në themelimin e CWB, një grup meteorologësh dhe prezantuesish të motit nga e gjithë bota që ndajnë informacione mbi ngjarjet ekstreme të motit. Ata gjithashtu mbështesin prezantuesit e motit për të krijuar lidhje me ndryshimet klimatike dhe për t'i komunikuar ato me publikun.

Meteorologu Scott Duncan, i cili mbledh të dhëna për motin në botë, vuri në dukje valët evropiane të të nxehtit të verës, të cilat thyen rekorde në një numër vendesh - dhe u shoqëruan me zjarre rreth Mesdheut. Atyre u kishte paraprirë një mars i nxehtë, një goditje e mprehtë e ftohtë në fillim të prillit që “ishte katastrofike për shumë biznese bujqësore në Francë”, dhe më pas përmbytjet në korrik. “Ato ngjarje me të vërtetë më binin në sy.”

Ai gjithashtu theksoi nxehtësinë në Alaskë në dhjetor, ku një numër rekordesh u thyen me një diferencë të madhe. "Kjo ishte e jashtëzakonshme."

Kina përjetoi më të nxehtin e saj ndonjëherë, sipas Administratës Meteorologjike të Kinës. Por ishte shiu që goditi provincën qendrore të Henan-it që tronditi vërtet: rajoni u godit nga më shumë shi në tre ditë sesa merr normalisht në një vit të tërë. Qindra vdiqën, të korrat dhe shtëpitë u shkatërruan dhe pastrimi vazhdon. Jia Xiaolong, nënkryetari i Qendrës Kombëtare të Klimës, tha se situata vitin e kaluar kishte qenë jonormale.

"Ngrohja ishte tema kryesore e klimës së Kinës në vitin 2021. Në kontekstin e ngrohjes globale, ngjarjet e përsëritura ekstreme të motit dhe klimës janë bërë normë, gjë që është gjithashtu një sfidë e madhe për parandalimin dhe zbutjen e fatkeqësive."

Ngjarje të tjera kryesore të pazakonta të motit vitin e kaluar ishin vala e të nxehtit siberian në verë dhe ngrirja e thellë në Teksas në shkurt. Gati 200 njerëz vdiqën, miliona shtëpi mbetën pa energji elektrike dhe pasojat çuan në grindje të mëdha politike.

Guy Walton, një meteorolog aktivist që ka bërë fushatë për ndryshimet klimatike që nga fundi i viteve 1980, tha se "shpërthimi i të ftohtit në shkurt 2021 që çoi në dështimin e rrjetit të energjisë në Teksas dhe dhjetëra vdekje" iu atribuua në mënyrë ironike ndryshimit të klimës nga shumë njerëz". . Ai gjithashtu theksoi “vjeshtën e jashtëzakonshme të butë/të ngrohtë që çoi në dhjetorin më të ngrohtë të regjistruar për Shtetet e Bashkuara. Qendra Kombëtare e Informacionit Mjedisor duhet ta zyrtarizojë këtë në dy ditët në vijim”.

Por ngjarja numër një e vitit 2021 për komunitetin meteorologjik dhe klimatologjik ishte vala ekstreme e të nxehtit që goditi bregun perëndimor të SHBA në qershor/korrik, çoi në një kube nxehtësie dhe theu rekorde deri në 5 gradë Celsius në disa vende.