RTSH 24 Live

Europa

Ish-presidenti i Ukrainës nuk lejohet të largohet nga vendi

28/05/2022

Ish-presidenti i Ukrainës nuk lejohet të largohet nga vendi

Ish-presidenti ukrainas Petro Poroshenko u pengua të largohej nga Ukraina për të marrë pjesë në një takim të një organi të NATO-s në Lituani, tha të shtunën fraksioni parlamentar i partisë së tij, shkruan Reuters.

Poroshenko u ndalua dy herë në një pikë kufitare me Poloninë, ndërsa ishte duke shkuar për në takimin e Asamblesë Parlamentare të NATO-s, një organizatë konsultative ndërparlamentare, thuhet në deklaratë.

Mediat ukrainase raportuan se Poroshenko nuk mund të kalonte kufirin për shkak të "problemeve teknike" me një leje që e lejonte të largohej nga vendi.

Poroshenko kishte marrë të gjitha lejet formale për t'u larguar nga vendi dhe ishte përfshirë në delegacionin zyrtar të Parlamentit të Ukrainës për këtë ngjarje," tha fraksioni i tij parlamentar i Solidaritetit Evropian.

Poroshenko do të kishte një sërë takimesh të nivelit të lartë në Vilnius, duke përfshirë edhe Presidentin e Lituanisë Gitanas Nauseda. Ai ishte planifikuar gjithashtu të merrte pjesë në një takim të Partisë Popullore Evropiane në Roterdam, tha ajo.

Në janar, Poroshenko fitoi një vendim gjykate që e lejonte të qëndronte në liri ndërsa po hetohej për tradhti në një hetim që ai thotë se ishte një sulm i motivuar politikisht i lidhur me aleatët e pasardhësit të tij, Presidentit Volodymyr Zelenskiy.

Poroshenko po hetohet në lidhje me financimin e separatistëve të mbështetur nga Rusia në lindje të vendit përmes shitjeve të paligjshme të qymyrit në 2014-15.