RTSH 24 Live

Bota

Goditet sërish centrali bërthamor i Ukrainës, alarmi i OKB-së: Po shkohet drejt katastrofës!

11/08/2022

Goditet sërish centrali bërthamor i Ukrainës, alarmi i OKB-së: Po shkohet drejt katastrofës!

Më shumë bombardime ndaj centralit bërthamor të Zaporizhzhias në Ukrainë janë raportuar pak miuta më parë. Ukraina dhe Rusia fajësojnë sërish njëra-tjetrën për sulmin. Secila palë tha se kishte 10 goditje në zyrën administrative të uzinës dhe stacionin e zjarrfikësve.  Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres paralajmëroi se luftimet mund të "çojnë në katastrofë" në centralin më të madh bërthamor të Evropës, të pushtuar nga Rusia në fillim të marsit.

Ukraina paralajmëroi se Rusia mund të provokojë aksidentin më të keq bërthamor në botë. Të mërkurën, ministrat e jashtëm nga grupi G7 i vendeve të industrializuara thanë se Rusia duhet t'ia kthejë menjëherë kontrollin e uzinës Kievit. Objekti dhe zona përreth tij në Ukrainën qendrore-lindore panë bombardime javën e kaluar, ku Rusia dhe Ukraina gjithashtu akuzuan njëra-tjetrën për atë sulm. Ukraina thotë se Rusia e ka kthyer vendin në një bazë ushtarake, duke nisur sulmet nga atje, duke e ditur se forcat ukrainase nuk kanë gjasa të hakmerren.

Moska e mohon pretendimin

Në një deklaratë të enjten, agjencia bërthamore e Ukrainës Enerhoatom tha se "pushtuesit rusë bombarduan përsëri uzinën e Zaporizhzhia dhe territoret pranë objektit bërthamor". Ai tha se një zyrë administrative pranë zonës së saldimit u godit dhe depoja e burimeve të rrezatimit. Ka pasur një zjarr të vogël në disa bar aty pranë, por nuk ka të lënduar.

Enerhoatom shtoi se stacioni i zjarrfikësve që ndodhet pranë uzinës ishte gjithashtu në shënjestër. Për shkak të granatimeve, ishte e pamundur të ndërronin personelin pas turnit, kështu që ata duhej të vazhdonin punën jashtë orarit. Por situata ishte aktualisht nën kontroll, tha Enerhoatom. Zyrtarët e instaluar nga Rusia lëshuan një deklaratë pasqyruese, duke akuzuar Ukrainën për kryerjen e granatimeve. Ata thanë se forcat ukrainase po përdornin sisteme raketash me shumë lëshime dhe artileri të rëndë.

Pretendimet e secilës palë nuk janë verifikuar në mënyrë të pavarur. Ndërkohë, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Guterres paralajmëroi: "Nevojitet një marrëveshje urgjente në nivel teknik për një perimetër të sigurt të çmilitarizimit për të garantuar sigurinë e zonës". Guterres po fliste përpara një takimi për krizën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi këtë çështje në qytetin e Nju Jorkut.

Në Kiev, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky paralajmëroi se "Rusia mund të provokojë aksidentin më të keq bërthamor në botë... më të madh se Çernobili". Ai i referohej katastrofës së vitit 1986 në uzinën bërthamore të ndërtuar nga sovjetikët në veri të Kievit. Zelensky tha se një aksident i tillë do të ishte i barabartë me përdorimin e armëve bërthamore nga Rusia, pa kryer një sulm të vërtetë bërthamor. BBC

/rtsh.al/