RTSH 24 Live

Europa

"Putini shkatërroi gjithçka," thotë kryebashkiaku i Odessas

21/05/2022

"Putini shkatërroi gjithçka," thotë kryebashkiaku i Odessas

Dikur i tallur si simpatizant i Kremlinit, kryetarit të bashkisë së Odesës, Genadi Trukhanov, i pëlqen të mbledhë mendimet e tij përpara se të thellohet në ndjenjat e tij për Rusinë dhe Presidentin Vladimir Putin,  shkruan AFP.

"Rusët janë sot në tokën tonë dhe ata po bombardojnë qytetet tona, po vrasin njerëzit tanë dhe ushtarët tanë. Njerëzit tanë po vdesin," i tha AFP kryetari i bashkisë së qytetit portual të Ukrainës jugore.

"Është e vështirë për mua të flas për ndonjë lloj miqësie apo marrëdhënieje në të ardhmen. Nuk mund ta imagjinoj këtë," shtoi kryebashkiaku, me sytë e tij blu prej çeliku që shkëlqejnë ndërsa ai kundërshton sulmet ajrore ruse, bllokadën e Detit të Zi dhe milionat. ton drithë të bllokuar në portet e tij.

"Putini shkatërroi gjithçka," tha ai.

Para luftës, 57-vjeçari me origjinë nga Odessa zhvilloi një karrierë polarizuese në skenën e zhurmshme politike të Ukrainës si një anëtar i dikurshëm i partisë së mbështetur nga Kremlini të ish-presidentit Viktor Janukovych, e cila u përmbys nga një kryengritje popullore në 2014.

Por edhe pse trazirat tronditën Ukrainën dhe ndjenjat anti-ruse u rritën, Trukhanov vazhdoi të ngrihej në rangje dhe u zgjodh kryebashkiak i Odessa vetëm disa muaj pasi Yanukovych u rrëzua dhe përplasjet e dhunshme mbi pasojat tronditën qytetin port.

Por tani, me mijëra të vdekur dhe miliona të zhvendosur në vazhdën e pushtimit të Rusisë, kryebashkiaku kundërshton përmendjen e Moskës.

Me trupat ruse vetëm 120 milje larg, Trukhanov mbikëqyr mbrojtjen e portit më të vlefshëm të vendit mes një bllokade mbytëse detare ruse që ka shkaktuar katastrofë ekonomike në Ukrainë dhe kërcënon urinë gjetkë nëse rezervat e bollshme të grurit të Odesës mbeten pa dalje në det.

“Ata jo vetëm që po shkatërrojnë qytetet tona dhe po vrasin banorët tanë, por po shkaktojnë edhe një kolaps ekonomik”, tha kryebashkiaku.

“Okupatorë dhe pushtues”

Lufta me Rusinë ka qenë veçanërisht e dhimbshme për Odesën, edhe pse qyteti i ka shmangur luftimet brutale në terren që po vazhdojnë në zona të Ukrainës lindore dhe jugore.

I themeluar gjatë mbretërimit të Katerinës së Madhe, qyteti me arkitekturën e tij baroke dhe plazhet me rërë  u bë emblematike e ditëve të lavdisë së perandorisë ruse dhe më vonë ishte një nga portet më të vlefshme gjatë epokës sovjetike.

Dhe ndërsa Ukraina fitoi pavarësinë, Odessa ruajti lidhjet e saj të thella ekonomike, familjare dhe kulturore me Rusinë së bashku me pjesën e vet të akuzave në vitet e fundit për mbajtjen e simpatisë pro-Kremlinit.

Por ndjenja po ndryshon.

Të premten, një anëtar i këshillit të qytetit të Odessa zbuloi një propozim për të zëvendësuar rrugët e qytetit të emërtuara sipas qyteteve dhe figurave historike ruse dhe për t'u dhënë emra të rinj në nder të Presidentit të SHBA Joe Biden dhe kryeministrit britanik Boris Johnson.

Siç thekson Trukhanov, shekujt e vullnetit të mirë që dikur lulëzonin midis portit kozmopolit dhe Rusisë po dëmtohen me çdo sulm të ri ajror.

“Me raketat e tyre ata mendojnë se po përhapin panik dhe frikë në mesin e banorëve të Odesës”, tha Trukhanov.

“Në fakt, ata e rrisin edhe më lart shkallën e urrejtjes së banorëve të Odesës ndaj pushtuesve dhe pushtuesve.

“Është krim”

Në mes takimeve të së premtes, Trukhanov u përpoq të kalonte trafikun e rëndë të Odesës me Range Rover-in e tij të zi për të vizituar skenën e një sulmi ajror të fundit, ku ai kërkoi të qetësonte banorët.

Duke shtrënguar duart, Trukhanovi tundi kokën ndërsa vendasit nga zona e mbushnin kryebashkiakun me një mori pyetjesh rreth përpjekjeve rindërtuese dhe rimbursimeve të mundshme.

"Është një krim," tha banori Igor Shpagin, 55 vjeç, ndërsa vëzhgonte vrimën katërkatëshe që goditën rusët në ndërtesën e tij të banesës gjatë fundjavës së Pashkëve Ortodokse muajin e kaluar.

“Çfarë mund të bëjmë, kjo është një luftë mes politikanëve”, shtoi oficeri i policisë në pension Groza Alexander, familja e të cilit i mbijetoi sulmit.

Kohët e disa grevave kanë qenë veçanërisht të hidhura për banorët e Odessa.

Më 9 maj në mes të festimeve për të festuar fitoren ndaj Gjermanisë naziste në Moskë, Putin vendosi lule përpara një monumenti që nderon "qytetet heroike" të Bashkimit Sovjetik, përfshirë Odesën.

Disa orë më vonë, një breshëri raketash ruse ra në Odessa.

"Çfarë prisni nga dikush që bombardon fëmijët? Njerëzit po vdesin çdo ditë këtu," tha Alexandra Kaseyenko, një 29-vjeçare banore në Odessa. "Është tronditëse për shumë njerëz. Dikur ishim vëllezër."

Trukhanov ndan shqetësimin me kthesën tronditëse të ngjarjeve.

Rusët dhe ukrainasit së bashku ndihmuan në mposhtjen e Gjermanisë naziste gjatë Luftës së Dytë Botërore, shpjegoi kryebashkiaku.