RTSH 24 Live

Art

Nis ristrukturimi i Sallës së koncerteve në Universitetin e Arteve

Nis ristrukturimi i Sallës së koncerteve në Universitetin e Arteve

Salla e koncerteve në Universitetin e Arteve do t’i kthehet studentëve e artistëve sipas standardeve bashkëkohore, por edhe duke ruajtur

Shuhet papritur poeti i njohur Arben Duka

Shuhet papritur poeti i njohur Arben Duka

Poeti i njohur Arben Duka, ka ndërruar jetë të martën pas një arresti kardiak. Lajmin e ka bërë me dije në rrjetet sociale,

Ndahet nga jeta mjeshtri i peisazhit Sotiraq Xega

Ndahet nga jeta mjeshtri i peisazhit Sotiraq Xega

Mjeshtri i peisazhit, piktori i njohur korçar Sotiraq Xega, është ndarë nga jeta në moshën 76 vjeçare. Sotiraq Xega ka me

Shuhet në moshën 91 vjeçare dramaturgu i shquar Fadil Kraja

Shuhet në moshën 91 vjeçare dramaturgu i shquar Fadil Kraja

 Fadil Kraja eshte dramaturg dhe letrar i shquar kombetar. Krijimtaria dhe emri i tij lidhen ngushte me Teatrin Kombetar Shqiptar dhe Teatrin "Migjeni" te Shkodres

Pietro Marubi dhe fotografët e periudhës osmane

Pietro Marubi dhe fotografët e periudhës osmane

Fotografi të panjohura më parë, të një prej mjeshtrave shqiptarë në periudhën osmane, Pitro Marubi, janë ekspozuar këtë

 BBC dokumenton “Ahengun shkodran”

BBC dokumenton “Ahengun shkodran”

17 këngë përfaqësuese të muzikës shkodrane, do vijnë në një album, që firmë produksioni do ketë atë

Orkestra e RTSh koncert në "Turbina"

Orkestra e RTSh koncert në "Turbina"

Tingujt e orkestrës sinfonike të Radio Televizionit Shqiptar do të pushtojnë mbremjen e së premtes sallën  e teatrit “ Turbina”.Premierë

Krijimtaria e kompozitorit dhe pianistit të famshëm italian interpretohet në Tiranë

Krijimtaria e kompozitorit dhe pianistit të famshëm italian interpretohet në Tiranë

Mbrëmjen e së premtes, 29.10.2021, në sallën Black Box të Universitetit të Arteve në Tiranë, Johan dhe Ami MUKA ishin protagonistët

Aktorja e njohur Roza Anagnosti feston 78-vjetorin

Aktorja e njohur Roza Anagnosti feston 78-vjetorin

  Aktorja e njohur Roza Anagnosti, “Artiste e Merituar” feston sot 78 vjetorin e lindjes. Teatri Kombëtar e uron aktoren e madhe me rastin

"Të mjerët" ekspozitë e piktorit Karanxha 

"Të mjerët" ekspozitë e piktorit Karanxha 

"Të mjerët" është ekspozita e radhës e piktorit Roland Karanxha e çelur në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar në

Romancieri Abdulrazak Gurnah, fituesi i "Çmimit Nobel" në Letërsi për vitin 2021

Romancieri Abdulrazak Gurnah, fituesi i "Çmimit Nobel" në Letërsi për vitin 2021

Fituesi i "Çmimit Nobel" në Letërsi për vitin 2021 është Abdulrazak Gurnah. "Çmimi Nobel në Letërsi për vitin

 Rusia do të fillojë xhirimet e një filmi në hapësirë

Rusia do të fillojë xhirimet e një filmi në hapësirë

Sot e martë, 5 tetor 2021 anija kozmike Soyuz-MS19 mbart me vete artistë që për herë të parë në kinematografi do të

Xhaçka takon Sekretarin e Përgjithshëm të OKB: Besojmë fuqimisht në rolin e diplomacisë shumëpalëshe!

Xhaçka takon Sekretarin e Përgjithshëm të OKB: Besojmë fuqimisht në rolin e diplomacisë shumëpalëshe!

Në vijim të “Javës së diskutimeve të Nivelit të Lartë”, të sesionit të 76-të të Asamblesë

Harku i triumfit mbështillet me pëlhurë në kujtim të arkitetit bullgar Christos

Harku i triumfit mbështillet me pëlhurë në kujtim të arkitetit bullgar Christos

Një fletë pëlhure gjigande me nënshkrimin e arktektit bullgar Christos ka mbështjellë Harkun e Triumfit në Paris. Pëlhura

Athinë, vendoset statuja e bronzit "Takimi magjik, dialogu mes Konfucit dhe Sokratit"

Athinë, vendoset statuja e bronzit "Takimi magjik, dialogu mes Konfucit dhe Sokratit"

Statuja e bronzit "Takimi magjik, dialogu mes Konfucit dhe Sokratit", nga skulptori i njohur dhe drejtori i Muzeut Kombëtar të Artit të Kinës

“Grand Gala”, rihap dyert i rikonstruktuar Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit

“Grand Gala”, rihap dyert i rikonstruktuar Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit

Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit dhe Ansamblit Popullor rihapi dyert pas rikonstruksionit, në një mbrëmje gala, me pjesëmarrjen e legjendës

Ekspozitë në Lushnje në Ditën e Artit figurativ

Ekspozitë në Lushnje në Ditën e Artit figurativ

Në "Ditën e artit figurativ", 12 piktorë e skulptorë nga Lushnja, ekspozuan bashkë punimet e tyre. Ato ishin krijime kryesisht në vaj

Shkodra përcjell për në banesën e fundit “Mjeshtrin e Madh” të humorit Paulin Preken

Shkodra përcjell për në banesën e fundit “Mjeshtrin e Madh” të humorit Paulin Preken

Shkodra përcolli të mërkurën për në banesën e fundit një nga kolosët e humorit, “Mjeshtrin e Madh” Paulin

Shuhet Preka, ylli i humorit shkodran dhe atij shqiptar

Shuhet Preka, ylli i humorit shkodran dhe atij shqiptar

Një nga yjet e humorit shkodran dhe atij shqiptar Paulin Preka, ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare, njoftoi familja.  Ai

Teatri Kombëtar në Koko Fest, "Ferma e kafshëvë" konkuron në natën e katërt të festivalit

Teatri Kombëtar në Koko Fest, "Ferma e kafshëvë" konkuron në natën e katërt të festivalit

Një nga kryeveprat e letërsisë botërore “Ferma e kafshëve” me shkrimtar Xhorxh Oruell, ka ngjitur në skënën e

“5 ditë mbret" në Koko Fest

“5 ditë mbret" në Koko Fest

Komedia “5 ditë mbret” ishte shfaqja e cila konkuroi në natën e 4 të Festivalit Mbarëkombëtar të Komedisë Koko

Shkodër, banda muzikore përcjell dirigjentin e saj: Lamtumirë Mjeshtër Kujtim Alija!

Shkodër, banda muzikore përcjell dirigjentin e saj: Lamtumirë Mjeshtër Kujtim Alija!

Shkodra i dha të shtunën lamtumirën dirigjentit pedagogut dhe organizatori i palodhur i Festivalit Mbarëkombëtar të Fëmijëve

Shuhet babai i muzikës për fëmijë

Shuhet babai i muzikës për fëmijë

Muzika shqiptare ka marrë të premten një lajm të hidhur. Kujtim Alija një prej emrave me një kontribut të madh sidomos në

Raffaela Carra ndahet nga jeta në moshën 78 vjeçare

Raffaela Carra ndahet nga jeta në moshën 78 vjeçare

Raffaella Carrà, një nga showgirl-et më të mëdha italiane, vdiq në moshën 78-vjeçare. Sergio Iapino, ish partneri i saj,