RTSH 24 Live

Amerika

SHBA, bie në 33 për qind mbështetja në popull për presidentin Biden

SHBA, bie në 33 për qind mbështetja në popull për presidentin Biden

Një sondazh i kryer në SHBA zbuloi se vetëm një e treta e popullit është i kënaqur nga performanca e presidentit Joe Biden. Në

Shtëpia e Bardhë bën përgjegjës Trump-in "që Irani ka rritur kapacitetin e tij bërthamor"

Shtëpia e Bardhë bën përgjegjës Trump-in "që Irani ka rritur kapacitetin e tij bërthamor"

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka deklaruar se arsyeja pse Irani ka rritur kapacitetin e tij bërthamor dhe ka

Reforma elektorale në SHBA, Biden kërkon ndryshim historik të rregullave të Senatit

Reforma elektorale në SHBA, Biden kërkon ndryshim historik të rregullave të Senatit

Presidenti amerikan Joe Biden bëri thirrje për ndryshim historik në rregullat e Senatit, teksa kërkon të reformojë ligjet elektorale

SHBA i bën thirrje Koresë së Veriut që të ndalë "provokimet" e saj

SHBA i bën thirrje Koresë së Veriut që të ndalë "provokimet" e saj

SHBA i bëri thirrje për ndalimin e "provokimeve" Koresë së Veriut, e cila ka kryer testimin e raketës së avancuar hipersonike. Zëdhënësi

WSJ: Hillary Clinton sërish kandidate presidenciale?

WSJ: Hillary Clinton sërish kandidate presidenciale?

Ish-sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton, mund të rikthehet në garën e vitit 2024 pasi rrethana të ndryshme kanë krijuar një vakum

Zjarr në një pallat në Nju Jork, të paktën 19 viktima

Zjarr në një pallat në Nju Jork, të paktën 19 viktima

Të paktën 19 persona humbën jetën, 9 prej të cilëve fëmijë, si pasojë e një zjarri që ra në një

SHBA e përmbajtur para bisedimeve me Rusinë, paralajmëron raporte të rreme

SHBA e përmbajtur para bisedimeve me Rusinë, paralajmëron raporte të rreme

Qeveria amerikane ka kërkuar të frenohen pritshmëritë përpara bisedimeve me Moskën, që do të zhvillohen nesër, pasi

SHBA, zjarri pyjor në Kolorado shkaktoi dëme në vlerë 513 milionë dollarë

SHBA, zjarri pyjor në Kolorado shkaktoi dëme në vlerë 513 milionë dollarë

Zjarri Marshall në shtetin amerikan të Kolorados që u raportua si zjarri më i madh në historinë e rajonit, shkaktoi të paktën

Biden: SHBA nuk është vendi i mbretërve, diktatorëve apo autokratëve

Biden: SHBA nuk është vendi i mbretërve, diktatorëve apo autokratëve

Dua të jem i qartë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë vendi i mbretërve, diktatorëve apo autokratëve, deklaroi presidenti

Prokurori i Përgjithshëm Garland: Kryengritësit e Capitol Hill do të mbajnë përgjegjësi

Prokurori i Përgjithshëm Garland: Kryengritësit e Capitol Hill do të mbajnë përgjegjësi

Duke folur një ditë para përvjetorit të parë të sulmit në Capitol Hill, Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland u zotua

Shtëpia e Bardhë thotë se Biden do të flasë mbi "të vërtetën" e 6 janarit duke goditur "gënjeshtrat" e Trumpit

Shtëpia e Bardhë thotë se Biden do të flasë mbi "të vërtetën" e 6 janarit duke goditur "gënjeshtrat" e Trumpit

Presidenti Joe Biden do të trajtojë rëndësinë historike të kryengritjes së 6 janarit duke diskutuar realitetin e asaj që

SHBA, gjykata vendos që qeveria të lejojë ndërtimin e xhamisë në Horn Lake

SHBA, gjykata vendos që qeveria të lejojë ndërtimin e xhamisë në Horn Lake

Gjykata federale në SHBA ka vendosur që administrata e qytetit Horn Lake në shtetin Mississippi të lejojë ndërtimin e një xhamie

SHBA akuzon shtetasin kolumbian për komplot për të vrarë ish-presidentin e Haitit

SHBA akuzon shtetasin kolumbian për komplot për të vrarë ish-presidentin e Haitit

SHBA ka akuzuar një shtetas kolumbian që dyshohet se ka komplotuar për të vrarë ish-presidentin e Haitit, Jovenel Moise, i cili u vra në

Trump anulon konferencën e nesërme për shtyp: Komisioni hetimor i 6 janarit është i njëanshëm

Trump anulon konferencën e nesërme për shtyp: Komisioni hetimor i 6 janarit është i njëanshëm

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka anuluar konferencën për shtyp të planifikuar për nesër, në ditën e përvjetorit

COVID-19, kreu i Pentagonit, pozitiv!

COVID-19, kreu i Pentagonit, pozitiv!

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin deklaroi se rezultoi pozitiv ndaj koronavirusit. “Simptomat e mia janë të buta dhe unë jam duke

COVID-19, Fauci: Besoj se SHBA do të rikthehet në normalitet në shkurt ose mars

COVID-19, Fauci: Besoj se SHBA do të rikthehet në normalitet në shkurt ose mars

Nëse më shumë amerikanë vaksinohen, Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të kthehen në normalitet deri në shkurt ose

Biden: SHBA do të përgjigjet me vendosmëri nëse Rusia pushton më tej Ukrainën

Biden: SHBA do të përgjigjet me vendosmëri nëse Rusia pushton më tej Ukrainën

Presidenti Joe Biden tha se SHBA dhe aleatët e tyre do të “përgjigjen me vendosmëri” nëse Rusia pushton më tej Ukrainën,

SHBA: Transparencë të plotë aleatëve evropianë për bisedimet me Rusinë

SHBA: Transparencë të plotë aleatëve evropianë për bisedimet me Rusinë

Qeveria amerikane u premtoi aleatëve të saj në Evropë transparencë dhe solidaritet në lidhje me bisedimet e planifikuara me Rusinë

Takimi SHBA-Rusi për Ukrainën më 10 janar

Takimi SHBA-Rusi për Ukrainën më 10 janar

Përfaqësues nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusia kanë caktuar një datë për të diskutuar tensionet rreth Ukrainës,

SHBA, ulet në 5 ditë kohëzgjatja e karantinës për pacientët asimptomatikë me COVID-19

SHBA, ulet në 5 ditë kohëzgjatja e karantinës për pacientët asimptomatikë me COVID-19

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka reduktuar periudhën e karantinës nga dhjetë ditë në

Këshilltari i SHBA-së për Siguri Kombëtare këtë javë në Izrael dhe Palestinë

Këshilltari i SHBA-së për Siguri Kombëtare këtë javë në Izrael dhe Palestinë

Këshilltari i SHBA-së për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan këtë javë do të udhëtojë në Izrael dhe Palestinë,

Trump padit Prokuroren e Përgjithshme për t’i dhënë fund hetimit ndaj biznesit të tij

Trump padit Prokuroren e Përgjithshme për t’i dhënë fund hetimit ndaj biznesit të tij

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka ngritur të hënën një padi kundër prokurores së Përgjithshme të shtetit të Nju

Nicholas Burns, ambasador i ri i SHBA-së në Kinë

Nicholas Burns, ambasador i ri i SHBA-së në Kinë

Senati amerikan të enjten miratoi emërimin e Nicholas Burns për ambasador të ri të SHBA-së në Kinë. Senatorët votuan

SHBA vendos në listën e zezë 8 kompani kineze

SHBA vendos në listën e zezë 8 kompani kineze

SHBA-ja ka vendosur në listën e zezë 8 kompani kineze të teknologjisë për ndjekjen fetare të pakicave në Kinë, tha Departamenti